22. 05. 2017 17:45 | BRATISLAVA/Reflex

Podvodník okradol ľudí o tisíce. Pozrite si jeho praktiky, aby nedobehol aj vás

Všetky stopy vedú k jednému mužovi, ktorý vraj využíva obyvateľov bratislavského Pentagonu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reflex

Na Slovensku máme toľko rôznych podvodníkov, že by sme mohli ich vynaliezavosť a bezcharakternosť vyvážať na tony. Teraz vám ukážeme ďalšieho a poriadne si pozrite jeho praktiky, aby nedobehol aj vás.

Tvári sa ako zamestnanec aukčnej alebo dražobnej spoločnosti a vystupuje tak dôveryhodne, že doteraz nemal problém okradnúť nič netušiacich ľudí o tisíce eur. Nám sa podarilo získať telefónnu nahrávku tohto podvodníka a išli sme hľadať aj tzv. biele kone, cez ktoré svoje podvody robí.

Muž, ktorý sa predstavuje pod menami inžinier Schvarc, Kováčik či Petrovič, okradol už mnohých Slovákov. Podvodným spôsobom od nich vymámil tisíce eur. "Sme mladí, naleteli sme. Nech si dávajú dobrý pozor," povedala jeho obeť.

Všetky stopy vedú k jednému mužovi. Oslovení nám povedali, že bol pekne oblečený a mal nagelované vlasy.

Falošný zamestnanec dražobnej spoločnosti?

Poďme ale pekne poporiadku. Podvodník sa tvári ako zamestnanec dražobnej spoločnosti. Zavolá vám a dá vám výhodnú ponuku. Našli sme muža, ktorého okradol o päťtisíc eur, keď mu ponúkal byt v dražbe.

"Vystupoval ako zástupca dražobnej spoločnosti a poslal nám do mailu prihlášku, celú kompletnú ponuku aj s fotkami, o akú garsónku ide. Zaujímalo nás to, pretože cena bola veľmi zaujímavá. Keď sme si lustrovali firmu, zistili sme, že je to dosť veľká dražobná spoločnosť. Vystupoval v telefóne dosť profesionálne," povedal nám jeden z okradnutých.

Údajne je to Robo z Galanty. Podľa obyvateľov bratislavského Pentagonu chodí na aute, má asi 35 až 37 rokov a nagelované vlasy.

Po zaslaní prihlášky chce na účet poslať finančnú zábezpeku. Manželov Malatincovcov okradol o vyše 7 600 eur, keď chceli kúpiť lesný stroj, na ktorý šetrili celý život. "Dal som si inzerát, že kúpim takýto stroj a ozval sa mu z dražobnej spoločnosti Ladislav Kováčik s tým, že takýto stroj majú. Vyjde aj okolo 52-tisíc a bola to vlastne polovica - 18 600 eur. Myslel si, že je to z lízingu," spomínajú si Ján a Zuzana Malatincovci.

Keď mu prídu peniaze na účet, mobil si vypne a po podvodníkovi sa zľahne zem. Dôchodcu (62), ktorý si chcel kúpiť auto, okradol o 1 800 eur. Podal si inzerát a ozval sa mu muž, ktorý sa predstavil ako Rudolf Petrovič s tým, že mu kolega posunul informáciu o jeho záujme o auto.

Na našu otázku, či na základe telefonátu a emailu poslal peniaze neznámemu človeku, nám iba povedal, že sa domnieval, že sa mu v živote nemôže stať, že naletí podvodníkovi. "Ešte mi tvrdil do telefónu, že ak mám podozrenie, tak nemám posielať peniaze," dodal dôchodca.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reflex
 

Podarilo sa nám získať aj telefónnu nahrávku podvodníka. Vyhotovil ju náš divák, ktorý tušil, že ide o podvod. Reportérka magazínu Reflex Kristína Kövešová ju pustila našim respondentom, ktorí mali pocit, že je to ten istý muž, ktorý ich podviedol. "Mám nahrávku, ale teraz som si na sto percent istý, že scenár, ktorý používa pri kúpe auta, použil aj u nás," konštatoval jeden z našich respondentov.

Všetky tri prípady vyšetruje polícia. Keďže príslušné krajské riaditeľstvá ich nespájajú, kontaktovali sme samotné prezídium. Jeden z našich respondentov si myslí, že ak by tak spravila, dostala by sa ďalej.

"V súčasnosti posudzujeme, či budeme tieto prípady vyšetrovať samostatne alebo ich budeme vyšetrovať v rámci jedného trestného konania," vyjadrila sa pre Reflex hovorkyňa Prezídia PZ SR Denisa Baloghová.

Nahrali sme si jeden telefonát Rudolfa Petroviča s našim respondentom. "Mám peniaze a naozaj neviem, kto zastupuje tú firmu. To chcem vedieť, či ste Rudolf Petrovič, bydliskom..." pýtal sa. Na to dostal odpoveď od muža, "no dobre pane, nechajme to takto. Ak budete mať záujem, vyplňte si prihlášku. Ak máte potuchy, zbytočné informačné bludy s prepáčením, vôbec sa na to vykašlite."

 

Celý tento špinavý biznis sa deje cez biele kone. Na nich sú písané nielen telefónne čísla, z ktorých podvodník volá, ale aj bankové účty, kam oklamaní ľudia posielajú svoje ťažko našetrené peniaze. Tieto biele kone sme išli hľadať. Nakoniec sa podarilo. Vyzerá to tak, že podvodníka všetci dobre poznajú.

V druhej reportáži z Reflexu vám ukážeme, ako podvod funguje v praxi. Podvodník vám zavolá a predstaví sa ako zamestnanec aukčnej spoločnosti. Po tom, ako vás presvedčí o výhodnej kúpe, veľmi rýchlo chce na účet poslať finančnú zábezpeku.

Jeden z respondentov nám povedal, že mal zaplatiť 10 percent z predajnej sumy. Peniaze mali okradnutí poslať na účet finančného správcu, ako radil hlas v telefóne.

Spomínaného finančného správcu sme išli hľadať, ale na viacerých adresách také meno nefigurovalo. Nakoniec sme ho našli v bratislavskom Pentagone. Po chvíli sa nám priznal, že si urobil účet na jeden deň. "Vraj si ho nemôže vytvoriť na svoje, že niečo má. Jemu dôjdu peniaze a vyberie si ich. Požičal som mu kartu, že mi ju večer donesie, ale nestalo sa," tvrdí.

"V zmysle zákona o bankách Tatra banka uschováva kamerové záznamy po dobu 13 mesiacov. V prípade potreby sú tieto kamerové záznamy poskytované orgánom v trestnom konaní," reagovala hovorkyňa banky Zuzana Povodová.

Podvodník využíva biele kone nielen pri zriaďovaní bankových účtov, ale aj telefónnych čísel. Išli sme hľadať aj majiteľa čísla, z ktorého podvodník telefonoval.

Miestni bezdomovci nám potvrdili, že aj za nimi chodieva muž, ktorý od nich chce kúpiť karty.

Keďže sa nám podarilo nájsť viacerých ľudí, s ktorými bol podvodník v kontakte, snažili sme sa zistiť, o koho ide. A ako to celé dopadlo? Pozrite si reportáž z magazínu Reflex.

 

Teraz je na rade polícia. Či sa im podarí podvodníka konečne odhaliť, budeme aj naďalej sledovať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce