30. 05. 2017 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zvrat v prípade mladíka, ktorého odsúdili za šírenie HIV. Je za mrežami

Ukrýval sa vo Švajčiarsku, kde sme ho vystopovali.

Richard Rapčo
Richard Rapčo Foto: TV Markíza

Richard mal sedieť za mrežami už takmer dva roky, no trestu sa úspešne vyhýbal. Ukrýval sa vo Švajčiarsku, kde ho už raz zadržali. No o pár dní šiel na slobodu, lebo šírenie tohto vírusu u nich nie je trestný čin. Teraz ho ale zavreli zas.

Richard Rapčo sa podľa vlastných slov roky živil prostitúciou. Sex mal s mužmi aj ženami. Za šírenie HIV dostal sedemročný trest. Utiekol do Švajčiarska, kde sme ho vystopovali. Aktívne sa totiž zapájal do internetovej diskusie o jeho prípade.

Na jeho statusy sme upozornili policajtov aj sudcu. Vydal na neho európsky i medzinárodný zatykač. Prvýkrát ho pátrači objavili vlani. Za mrežami švajčiarskeho väzenia strávil päť dní, potom prišlo šokujúce rozhodnutie. Federálny justičný úrad ho prepustil na slobodu. Lebo vraj u nich takéto konanie nie je trestným činom.

 

Teraz je zase všetko inak. Policajti tvrdia, že Richarda vo Švajčiarsku znova zadržali. Za mrežami má byť už 34. deň. Úrady chceli vedieť, či zatykače stále platia. Čo sa v rozhodovaní o vydaní zmenilo, ale zatiaľ jasné nie je.

Na ministerstve spravodlivosti nám potvrdili, že žiadaný dokument poslali do Švajčiarska hneď na druhý deň. No prešli takmer tri týždne a zatiaľ sme žiadnu spätnú väzbu z krajiny nedostali.

Mladík sex bez ochrany stále obhajoval tak, že je neinfekčný, lebo sa lieči. Čo ale odborníci nepripúšťajú. A čo je horšie, podľa jeho komentárov na sociálnych sieťach vo svojom nezodpovednom správaní pokračoval aj po tom, čo ho odsúdili.


VIAC Z Domáce