01. 06. 2017 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zvrat v cestovnom ruchu. Pobijú sa cestovky o dovolenkárov?

Máme pre vás veľa praktických informácií.

Dovolenka
Dovolenka Foto: shutterstock.com / Rocksweeper

Zvrat v cestovnom ruchu. Turecko už nie je pre nás najobľúbenejšou destináciou. A cestovné kancelárie hlásia medziročný pokles Slovákov cestujúcich do zahraničia. Pobijú sa tak pred letom o dovolenkárov? Máme pre vás veľa praktických informácií. Aké by mali byť zľavy, ktorý mesiac je už vypredaný a na čo si pri výbere dovolenky dávať pozor.

Zlomilo sa to v júli. Nevydarený pokús o štátny prevrat poslal Turecko z prvej na piatu priečku záujmu. Egypt sa prepadol na desiate miesto a Tunisko už v top desiatke ani nie je.

„Vplyvom štátneho prevratu v Turecku sme zaznamenali pokles 60%, v Egypte 38 a v Tunisku 27 percent," upresňuje predseda klubu touroperátorov SACKA Mikuláš Milko.

Topkami boli opäť Chorvátsko, Taliansko, Grécko či Bulharsko. Služby cestovných kancelárií ale využilo o 5% menej ľudí. Vzhľadom na geopolitiku hovoria napriek tomu o úspešnom roku.

A čo to znamená pre vás? Cestovky robia všetko preto, aby turistov nalákali. O cenách hovoriť nechcú. Keď sme ale nedávno boli napríklad v Turecku, dozvedeli sme sa, že niektoré luxusné hotely sú aj o 30% lacnejšie ako pred dvomi rokmi. Najskloňovanejším slovom je bezpečnosť. A pomáhajú im v tom súkromné bezpečnostné služby.

Tento rok čakajú, že Slováci sa vrátia a záujem vraj stúpa. Na špici by sa ale mali udržať aj Grécko, Bulharsko, či Španielsko. Niektoré hoteli sú už vraj vypredané. „V Grécku už sú voľné kapacity len na august. Kvalitné a obľúbené destinácie v Chorvátsku hlásia stopbooking a voľné kapacity na august a september," dopĺňa Stanislav Macko.

Kto ešte nemá dovolenku, pripraviť si má viac variantov hotelov či krajín. Sledujte či je cestovná kancelária poistená proti úpadku a pozor na podozrivo nízke ceny. Ľudia sa už popálili. „Keď sme v minulosti hovorili o priemernej cene dobrej dovolenky 20-tisíc korún, tak dnes hovoríme o 500 eurách na osobu," upozorňuje Macko.

Pokles turistov pri mori nahráva domácemu turizmu, či okolitým krajinám. V rebríčku top 10 sa objavilo Maďarsko, minulý rok tam dovolenkovalo vyše 12-tisíc ľudí.

 VIAC Z Domáce