06. 06. 2017 17:35 | PREŠOV/TV Markíza

Prešovskí stredoškoláci vynašli unikátnu vec, ktorá pomôže miliónom ľudí

Na výskum dohliadala učiteľka biológie i vedci z parazitologického ústavu. Ich výsledky zaujali aj odborníkov Amerike.

Prešovskí stredoškoláci vynašli unikátnu vec, ktorá pomôže miliónom ľudí
Prešovskí stredoškoláci vynašli unikátnu vec, ktorá pomôže miliónom ľudí

To, nad čím si lámu hlavu vedci z celého sveta, vynašli žiaci prešovského cirkevného gymnázia. Proti kliešťom namiešali vlastný veľmi účinný repelent. Ocenili ich za to na medzinárodnej súťaži v americkej Kalifornii.

K netradičného výskumu ich podnietili večné sťažnosti ich spolužiakov - skautov na neúčinné repelenty proti kliešťom. Iba 17-roční Samuel a Miriam sa preto rozhodli namiešať vlastný odpudzovač proti týmto parazitom.

V tráve zozbierali viac než 2000 kliešťov a postupne na nich skúšali účinnosť viacerých látok. Najúčinnejšia sa ukázala byť zmes alkoholu a éterických olejov.

"Napríklad fenikel, muškátový orech, bergamon, aníz, majú troj až päťnásobný repelentný účinok," vysvetlila mladá vedkyňa Miriam Feretová.

"Vytvorili sme si zmes, naniesli na látku, dali tam 20 jedincov a stopovali čas odpadnutia. Keď sme získali výsledky, museli sme ich spracovať, aby boli čitateľné aj v grafoch aj s odchýlkami, aby to bolo aj vedecký presné ," upresnil mladý vedec Samuel Smoter.

Na výskum dohliadala učiteľka biológie i vedci z parazitologického ústavu. Ich výsledky zaujali aj odborníkov Amerike. Na medzinárodnej súťaži mladých vedcov získali druhé miesto.

Viac v reportáži Jaroslava Jedináka:

 


VIAC Z Domáce