06. 06. 2017 19:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kováčik oznámil, že vo funkcii špeciálneho prokurátora nebude do konca

Termín nepovedal, vraj teraz ešte na to nie je čas.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik Foto: TASR

Nepohli nimi ani tisícky nespokojných v uliciach. Deň po masívnom pochode proti korupcii sa štátne špičky tvária, ako by sa vôbec nič nestalo. Premiér kontroluje úrodu, policajný prezident mlčí a špičky prokuratúry utekajú pred kamerami. A korupcia? S tou to vraj nie je tak zlé, ako hovoria protestujúci.

Tisícky ľudí v pondelok (5. 6.) zaplavili ulice Bratislavy aj Košíc. Požiadavky sú krištáľovo čisté - Vláda musí začať bojovať proti korupcii. A začať má rovno vo vlastných radoch.

Koalícia sa z protestu pozviechala pomerne rýchlo. Premiér Robert Fico sa už ráno (6. 6.) prechádzal pomedzi repku a obzeral si tohtoročnú úrodu.

Na otázku, či je problém vymeniť ministra vnútra Roberta Kaliňáka kým sa nevyšetria všetky podozrenia Fico povedal, že keby bol presvedčený, že Kaliňák urobil niečo, prečo by ho mal odvolať, už dávno je odvolaný.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská toto nevníma ako požiadavky na ňu kladené. "S tým sa musia vysporiadať iní," odkázala.

Ešte ostrejšiu grilovačku v utorok (6. 6.) v parlamente zažil šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik. Jeho výmenu protestujúci žiadajú aj v petícii.

Za osem rokov vo funkcii Dušan Kováčik nepodal jedinú obžalobu. Na stole mal pritom najväčšie kauzy ako hlas podobný Ficovi, emisie, tunelovanie tajných služieb aj Gorilu. Na výbore potvrdil, že do roku 2021 vo funkcii nebude. Novinárom však nepovedal, kedy tak urobí.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár povedal, že Kováčikovo rozhodnutie bude rešpektovať. "Mali sme už dávnejšie pár rozhovorov, ale o odchode som mu nič nehovoril. Keď dospel on sám k názoru, že tlak už neustojí, bohužiaľ, to je jeho názor, nie môj," dodal Čižnár.

Kufre si pomalý balí aj policajný prezident Tibor Gašpar. Ten oznámil, že sa už o funkciu znovu uchádzať nebude. Na otázku, koľko to plánuje odkladať sme však odpoveď nedostali. Pre TV Markíza povedal, že je unavený a chce, aby si to skúsil aj niekto iný.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce