16. 06. 2017 11:44 , článok bol aktualizovaný 16. 06. 2017 12:44 | BRATISLAVA/TASR

Most-Híd nebude kvôli Mikovi rozbíjať koalíciu, nevylučuje podporu Rezníkovi

Druhé kolo voľby riaditeľa RTVS sa uskutoční v utorok.

Predseda Most-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár.
Predseda Most-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár. Foto: TASR

Most-Híd nerozbije koalíciu kvôli šéfovi RTVS Václavovi Mikovi. Vyhlásil to predseda strany Béla Bugár. Nevylučuje, že jeho strana podporí v druhom kole hlasovania šéfa Tlačovej agentúry SR Jaroslava Rezníka, ktorého doteraz odmietala.

"Ak si niekto myslí, že by sme mali hlasovať za pána Miku bez dohody v koalícii, a teda napriek vôli partnerov, tak to neurobíme. Nedá sa vylúčiť, že budeme hlasovať za pána Rezníka. Nedovolíme rozbiť koalíciu," povedal Bugár.

Bugár obvinil opozíciu

Podľa neho sú dnes dve možnosti. Buď nebude kandidát zvolený a bude ďalšia voľba, alebo sa šéfom RTVS stane generálny riaditeľ TASR Rezník. Za tento stav je podľa Bugára zodpovedná opozícia, ktorá pri voľbe toľko špekulovala, až to prekombinovala.

Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar potvrdil, že mala byť dohoda s lídrom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom na podpore Michala Ruttkaya. Opozícia mala teda hlasovať podľa neho za Ruttkaya, ale napokon na poslednú chvíľu svoj postoj zmenila a hlasy dala Mikovi. Predseda klubu Mosta-Híd Gábor Gál zdôraznil, že voľba šéfa RTVS nie je o osobe Miku.

Bugár avizuje ďalšie rokovania. "Budeme rokovať v klube, potom s koaličnými partnermi a potom aj na základe dohody v koalícii, aj s kandidátom," uviedol Bugár s tým, že v pondelok by mal klub Mosta-Híd rozhodnúť, ako bude hlasovať. Dodal, že v situácii, keď sú dvaja kandidáti, bude potrebná dohoda, a tak zrejme poslanci nedostanú voľnú ruku.

Predseda Mosta-Híd zároveň chce do budúcnosti presadzovať, aby sa o personálnych zmenách hlasovalo len vtedy, ak bude dohoda v koalícii.

Poslanci v prvom kole tajnej voľby (15.6.) nezvolili šéfa RTVS. Vyberali z ôsmich kandidátov, ani jeden z nich však nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov. Do druhého kola postúpili šéf TASR Jaroslav Rezník so ziskom 73 hlasov a súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorého volilo 53 poslancov.

Keďže na voľbe bolo 147 poslancov, Rezníkovi chýbal k víťazstvu jeden hlas. Druhé kolo sa uskutoční v utorok 20. júna o 11.00 h. Generálny riaditeľ RTVS sa volí na päť rokov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce