19. 06. 2017 17:21 | SOROŠKA/TV Markíza

Nečakaný objav pod Soroškou: Pri razení tunela zrejme našli novú jaskyňu

Otázne je, či pre objavené jaskyne v podzemí, nebudú musieť nájsť inú trasu.

Vŕtne súpravy na Soroške pracujú aj cez noc.
Vŕtne súpravy na Soroške pracujú aj cez noc. Foto: TV Markíza

Nový tunel prepoja s novoobjavenou jaskyňou. Takúto raritu zrejme vybudujú pod horským priechodom Soroška. Geológovia tam objavili podzemné priestory, o ktorých doteraz nevedeli.

Na horskom priechode je poriadne rušno aj v noci. Pred výstavbou tunela tam robia geologické vrtné súpravy, do zeme vŕtajú nepretržite niekoľko dní. V podzemí ale natrafili na niečo, čo ich poriadne prekvapilo.

Sondy v asi 30 metrovej hĺbke začali vŕtať do prázdna. Pravdepodobne narazili na jaskyňu, o ktorej doteraz nikto nevedel. Dutina mala hĺbku viac než štyri metre.

Vo vápencovom podloží Slovenského krasu to ale nie je nič nezvyčajné. "Kras je ako ementál a v podzemí je množstvo jaskýň a vždy sa môže stať, že človek naďabí na nejakú jaskyňu," vysvetlil speleológ Ján Ambrúž.

A práve cez tento deravý kopec musia preraziť tunel, ktorý bude súčasťou rýchlostnej cesty.

"Trasa tunela je presne určená, tunel bude jednorúrový s obojsmernou premávkou s dĺžkou zhruba 4,2 km," spresnila hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Otázne je, či pre objavené jaskyne v podzemí, nebudú musieť nájsť inú trasu. Po podrobnom prieskume vzorky hornín vyhodnotia geológovia.

Viac v reportáži Martina Jedináka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce