21. 06. 2017 17:40 | BRATISLAVA/zv

Ich šťastný život trval tri roky. Maťko sa po operácii domov vrátil aj nevrátil

Ťažko skúšaná rodina potrebuje pomôcť. Pripojiť sa môžete aj vy.

Maťko je symbolom nádeje
Maťko je symbolom nádeje Foto: TV Markíza

Medicína má niekedy kľukaté cestičky a lekársky pokrok či objav si neraz vypýta obete. Malý Maťko sa narodil obetavým rodičom a od narodenia bojuje o svoje miesto na svete. Jeho život je zatiaľ iba kratučký, no vzletov a pádov v ňom už bolo viac.

Hoci podstúpil úspešnú operáciu, na Slovensku prvú svojho druhu, je uväznený vo vlastnom tele. Paradoxom však je, že sa vďaka svojej statočnosti stal nádejou pre životy iných detí. Unikátna operácia mu zachránila srdce, no osud si vybral krutú daň.

Maťkova mama mala bezproblémové tehotenstvo. Radosť z narodenia synčeka ale hneď po pôrode vystriedal strach. Operácia sa podarila. Maťko bol pod dohľadom lekárov a 10 mesiacov to vyzeralo, že je všetko v poriadku.

Podstúpil unikátnu operáciu

Pri vyšetrení v nemocnici mu náhle zlyhalo srdce. Maťko sa z najhoršieho dostal, no lekári zistili, že jeho srdce extrémne zaťažujú pľúca, ktoré sú vážne choré. Východiskom je transplantácia pľúc, v Maťkovom prípade aj srdca. Dnes už existujú aj lieky, ktoré ochorenie dokážu liečiť, no nie vyliečiť.

Život zachraňujúci liek si nosil v batôžku na chrbte. Bol prvým a jediným takto liečeným dieťatkom na Slovensku. Liečba darovala rodine tri roky šťastného života. Telo si na ňu ale postupne zvyklo a napokon prestala účinkovať.

Domov sa vrátil aj nevrátil

Rodina prežívala najťažší týždeň v živote. Chlapčeka operovali trikrát. Musel byť v umelom spánku, lekári robili čo mohli. Opakované resuscitácie a boj o Maťkov život tragicky poznačili jeho mozog. Domov sa vrátil aj nevrátil. Od operácie je v bdelej kóme.

Chlapčekova budúcnosť je tak nateraz veľkým otáznikom. Jediné, čo môže zlepšiť jeho život, sú pravidelné cvičenia a rehabilitácie.

V domácej telocvični si mama vyrobila aj vlastnoručné pomôcky na cvičenie, aby synovi ponaťahovala svaly a šľachy. Pomohol by jej špeciálny prístroj, na ktorý ale v rodinnom rozpočte chýbajú peniaze.

Maťkova mama je ekonómka, no dnes je z nej skôr zdravotná sestra. Pracovala iba šesť rokov a odvtedy, ako sa synček narodil, všetku starostlivosť venuje jemu.

Pomôcť môžete aj vy

Ťažko skúšanej rodine sa rozhodla pomôcť aj Nadácia Televízie Markíza spolu s portálom ĎAKUJEME.SK, ktorého tím už osem rokov pomáha a umožňuje ľuďom porozprávať ich príbeh alebo príbeh priateľa, ktorý nemá finančné zdroje na operáciu, liečenie, zdravotné pomôcky, rehabilitáciu či štúdium.

Na ich stránke nájdete Maťkov príbeh a, samozrejme, aj vy mu môžete prispieť a uľahčiť tak život. Cieľová suma je 2 000 eur.

Pozrite si príbeh Maťka, ktorý sa stal symbolom nádeje pre ostatné choré deti z magazínu Reflex.

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce