20. 06. 2017 12:27 , článok bol aktualizovaný 20. 06. 2017 15:34 | BRATISLAVA/TASR, zg

Jaroslav Rezník je nový riaditeľ RTVS

Rozhodli o tom poslanci v tajnom hlasovaní v druhom kole voľby.

Jaroslav Rezník
Jaroslav Rezník Foto: TASR

Novým riaditeľom RTVS bude súčasný šéf tlačovej agentúry Jaroslav Rezník. V tajnej voľbe ho podporilo 95 poslancov, proti bolo 45 a šiesti zákonodarcovia sa zdržali hlasovania. Jeho protikandidát Václav Mika dostal 50 hlasov, proti bolo 86 a desať poslancov sa hlasovania zdržalo. Na hlasovaní sa zúčastnilo 147 poslancov, jeden lístok nebol platný.

Funkčné obdobie šéfa verejnoprávnej televízie a rozhlasu je päť rokov a Rezník vystrieda Miku na poste 2. augusta.

V prvom kole ani jeden z osmičky kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. Vtedy Rezník získal 73 hlasov a víťazstvo mu ušlo o jeden hlas. Miku volilo 53 poslancov. Hlasovalo spolu 147 zákonodarcov.

 

Rezník: RTVS pod mojím vedením bude dôsledne plniť poslanie verejnej služby

RTVS bude pod mojím vedením národná, kultúrna inštitúcia, ktorá bude plniť dôsledne svoje poslanie verejnej služby. Pre TASR to uviedol novozvolený riaditeľ verejnoprávnej RTVS.

Úprimne ďakujem všetkým poslancom, ktorí mi dali veľmi silný mandát na vykonávanie funkcie generálneho riaditeľa RTVS," povedal Rezník.

Prácu súčasného manažmentu oceňuje a chce na ňu nadviazať. "Budem sa zo všetkých síl snažiť, aby aj pod mojím vedením mohla RTVS hovoriť o období ďalšej kontinuity," skonštatoval.

Rezník ako prvé plánuje stretnutie s Václavom Mikom, predsedom Rady RTVS Igorom Gallom a kontaktovať bude aj Ministerstvo kultúry SR.

Opozícia reaguje na zvolenie Jaroslava Rezníka

Jediný, kto mohol zabrániť zvoleniu Jaroslava Rezníka za šéfa RTVS a prispieť k zvoleniu iného kandidáta, bola strana Most-Híd. Zdôraznila to po voľbe na spoločnej tlačovke predstaviteľov strán SaS, OĽaNO-NOVA a Sme Rodina poslankyňa SaS Jana Kiššová. "Je mi veľmi ľúto, že túto možnosť nevyužili. Berú za to plnú zodpovednosť," konštatovala Kiššová na adresu poslancov strany Most-Híd.

Takouto voľbou podľa jej slov vláda odmietla súčasného riaditeľa RTVS Václava Miku, za ktorého jasne hovoria výsledky jeho práce. "Počas jeho pôsobenia sa skvalitnilo spravodajstvo, prispel k zvýšeným číslam sledovanosti, k dôveryhodnosti RTVS ako takej. Toto všetko súčasná vláda odmietla," vymenovala poslankyňa.

Podľa poslanca OĽaNO-NOVA Jozefa Viskupiča to znamená, že bol zvolený aj hlasmi poslancov ĽSNS. "Dnes, ak vieme rátať do 95, vieme, že generálny riaditeľ RTVS bol zvolený s hlasmi fašistov," vyhlásil Viskupič.

Opakovane sa totiž podľa neho stáva, že v zlomových situáciách Marian Kotleba a jeho poslanci pomáhajú vláde, aby sa niektoré veci nevyšetrovali, či aby sa obštruovali výbory. Od dnešného dňa tak bude mať podľa neho šéf RTVS na sebe biľag toho, že získal mandát aj s podporou týchto poslancov. "Tento biľag je na škodu pre verejnoprávne médium, pre médium, ktoré patrí občanom," dodal Viskupič.

Myslí si preto, že už táto samotná voľba môže poškodiť meno RTVS vo verejnosti. "Dúfam, že neľahký mandát, ktorý Rezník takto získava, bude napĺňať inými očakávaniami, ako sa nám na prvý pohľad teraz zdá," konštatoval poslanec.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár pripomenul, že 95 hlasov znamená, že vládny zlepenec jasne načrel aj do opozičných hlasov. "Keď to dokázal tu, dokáže to vo všetkých dôležitých veciach, na to netreba zabudnúť," upozornil Kollár. Zároveň všetci traja poslanci konštatovali, že poslanci ich strán hlasovali tak, ako sa dohodli. To znamená, že nikto z nich nedal hlas Rezníkovi.

Most-Híd odmieta kupčenie s hlasmi

Most-Híd nezobchodoval podporu pre Jaroslava Rezníka pri voľbe generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Zdôraznil to po vyhlásení Rezníka za víťaza tajnej voľby podpredseda Národnej rady SR a poslanec z klubu Mosta-Híd Andrej Hrnčiar. Rezníkove kroky bude sledovať, vopred ho odsudzovať nemieni, ale pripomína, že tak ako parlament šéfa RTVS volí, môže ho aj odvolávať.

V súvislosti s ústupkami Mosta-Híd naznačil, že strana neustupuje stále. Poukázal na odloženie voľby člena Súdnej rady SR, s ktorou má problém ministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská. Tvrdí však, že odsunutie voľby Most-Híd nevymenil za hlasy pre Rezníka. "Nebol to obchod, ani sa to nespájalo," vyhlásil.

Hoci Rezníka zvolila koalícia aj s podporou ĽSNS, Hrnčiar očakáva, že RTVS pod Rezníkovým vedením bude viac bojovať proti extrémizmu a fašizmu. Vopred nechce špekulovať o tom, či Rezník zabezpečí objektívnosť a vyváženosť spravodajstva.

"Som presvedčený, že každý poslanec aj médiá budú veľmi podrobne sledovať jeho kroky aj nestrannosť a vyváženosť vysielania. Nikde nie je napísané, že ak budú problémy, že tam musí zostať celých päť rokov. Tak ako parlament šéfa RTVS volí, môže ho aj odvolávať," poznamenal Hrnčiar. Pripomenul, že poslanci Mosta-Híd pri voľbe mali voľnú ruku, František Šebej či Peter Kresák podľa neho nehlasovali.

Podpredseda Smeru-SD Martin Glváč v reakcii pre TASR uviedol, že Rezníka podporila celá koalícia. "Tak ako pred piatimi rokmi aj tentoraz sme vybrali najlepšieho kandidáta. A teší, že sme na to nepotrebovali Kotlebove hlasy a podporila ho celá koalícia," uviedol.

Milan Uhrík z ĽSNS potvrdil, že celý klub ĽSNS hlasoval za Rezníka. "Pán Mika bol pre nás absolútne neprijateľný," vysvetlil.

Podpredseda SNS Anton Hrnko v reakcii na otázku, či mu neprekáža, že Rezník bol zvolený aj hlasmi kotlebovcov, uviedol: "Sú to rovnakí poslanci ako ja." Vysoký počet hlasov pre Rezníka (95) ho neprekvapil. Nazdáva sa, že svojimi kvalitami presvedčil aj tých, ktorí za neho hlasovať nechceli.

Ľuboš Blaha si za Rezníkom stojí. "Vždy som ho obhajoval, pretože je lepší kandidát ako pán Mika," vysvetlil s tým, že nemieni meniť názor pri hlasovaní kvôli tomu, že sa fašisti napokon rozhodli hlasovať za Rezníka. Trvá na tom, že koalícia sa s fašistami nespojila. Ak by sme sa na to pozerali takto, tak podľa neho opozícia hlasuje s kotlebovcami vždy, keď nepodporujú vládne návrhy.

Rezníka podľa Blahu nemožno spochybňovať preto, že kotlebovci sa ho rozhodli voliť. Zdôraznil, že novozvolený šéf RTVS je antifašista. Navyše je podľa neho veľmi profesionálny, preto neočakáva, že by vnášal do riadenia televízie politiku. "Čo veľmi oceňujem," podotkol Blaha, ktorý by uvítal odstránenie príliš komerčného prístupu vo verejnoprávnom médiu. Tiež ho zaujala myšlienka tretieho kanála.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce