20. 06. 2017 11:25 , článok bol aktualizovaný 20. 06. 2017 15:44 | BRATISLAVA/TASR

Zastavili prešetrovanie predstavenia loga nášho predsedníctva

Rezort obvinila z predražených zákaziek exzamestnankyňa Zuzana Hlávková.

Logo slovenské predsedníctva
Logo slovenské predsedníctva Foto: TV Markíza

Protimonopolný úrad zastavil konanie vo veci prešetrovania zákonnosti postupov použitých ministerstvom zahraničných vecí pri zadávaní zákaziek súvisiacich s podujatiami v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

PMÚ prešetroval, či bol porušený zákon o hospodárskej súťaži pri zabezpečovaní slávnostného koncertu v historickej budove Slovenského národného divadla pri príležitosti odhalenia loga SK PRES, otváracieho koncertu pri príležitosti začiatku SK PRES a galakoncertu pre verejnosť v Bratislave.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák Foto: TASR
 

"Úrad konštatoval, že z dostupných podkladov a informácií nie je možné vyvodiť záver, že v súvislosti s vyššie uvedenými verejnými kultúrnymi podujatiami by bolo došlo k porušeniu zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Rúca sa tak ďalší mýtus využívaný v kampani proti MZVaEZ SR: že malo údajne dôjsť k akýmsi manipuláciám pri zabezpečovaní týchto podujatí," uviedol rezort diplomacie.

PMÚ prijal žiadosť o preskúmanie konania od rezortu zahraničných vecí, podnet dala aj mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

Bývalá pracovníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVsEZ) SR Zuzana Hlávková
Bývalá pracovníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVsEZ) SR Zuzana Hlávková Foto: TASR
 

Rezort obvinila z predražených zákaziek súvisiacich s predsedníctvom spolu s TIS bývalá zamestnankyňa Zuzana Hlávková. K podujatiu predstavenia loga bol podľa nej z troch návrhov vybraný ten od Agentúry Evka za 156.000 eur, malo to byť podľa nej dopredu dohodnuté. Ministerstvo tvrdenia Hlávkovej a TIS odmietlo.

Reakcia TIS

"PMÚ neskúmal predsednícke zákazky do hĺbky," reaguje TIS na rozhodnutie úradu. Tvrdí, že PMÚ sa musel o potrebné podklady "naťahovať až do polovice mája tohto roka". "Môžeme vôbec veriť, že MZV poskytlo úradu kompletnú dokumentáciu, keď musel rezort opakovane vyzývať na doplnenie kontrolovanej dokumentácie?" pýta sa TIS.

Rezortu zahraničných vecí malo podľa mimovládky trvať 175 dní, kým vyhovelo požiadavke PMÚ sprístupniť kompletnú dokumentáciu k výberu organizátorov kultúrnych podujatí. Bývalí zamestnanci MZV Hlávková a Pavol Szalai stále trvajú na svojich tvrdeniach, a síce, "že ponúk bolo viacero, že víťaz bol vybraný dopredu a že ostatní uchádzači súťažili len naoko".

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce