22. 06. 2017 14:04 | BRATISLAVA/TASR

Skúšajúci bral od študentiek hotovosť, skrývali ju do indexov

Polícia informovala o odhalení troch prípadov korupcie a obchodovania s ľudmi.

Polícia objasnila prípad pod názvom Hoteliér.
Polícia objasnila prípad pod názvom Hoteliér. Foto: TVNOVINY.sk

Polícia vyriešila ďalšie prípady korupcie a iných trestných činov. Na dnešnej tlačovej konferencii o nich informovali policajný prezident Tibor Gašpar a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško. Ako príklady úspešnej práce policajtov prezentovali prípady Hoteliér, Kvietok a Aston.

"Chceme dať signál občanom tejto krajiny, že ak spolupracujú, vieme byť rýchli, efektívni a účinní," vyhlásil policajný prezident. Podľa jeho informácií v prípade Hoteliér národná protikorupčná jednotka zadržala v uplynulých dňoch dvoch pracovníkov Daňového úradu (DÚ) Košice. Od konateľa spoločnosti mali žiadať úplatok vo výške 30-tisíc eur za to, že daňová kontrola k uplatnenému nadmernému odpočtu DPH bude ukončená v jeho prospech s vrátením požadovaného odpočtu dane.

Video polície zo zásahu Hoteliér z košického daňového úradu:

 

Pracovníci DÚ Vladimír H. a Dušan M. sú obvinení za zločin prijímania úplatku s trestnou sadzbou od päť do 12 rokov a zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa s trestnou sadzbou od štyroch do desať rokov. Sú stíhaní na slobode a postavení mimo službu. Gašpar vyzdvihol, že konateľ spoločnosti našiel odvahu na spoluprácu s políciou a prispel k vzneseniu obvinení v rámci dokazovania trestnej činnosti.

Korupcia na škole: Skúšajúci bral od študentiek hotovosť

V druhom prípade podľa policajného prezidenta polícia odhalila 26. mája korupciu na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžbety. Počas skúšky Peter S., skúšajúci pedagóg, prijal úplatok od študentiek finančnú hotovosť, ktorú vkladali do indexov.

"V tomto konkrétnom dni a týchto konkrétnych študentiek išlo o sumy od 20 eur vyššie, dokopy bolo v teň vybratých 150 eur," spresnil Gašpar. Pedagóg je obvinený zo zločinu prijímanie úplatku s trestnou sadzbou tri až osem rokov, študentky z prečinu podplácania so sadzbou šesť mesiacov až tri roky. Podľa policajného prezidenta je napriek nízkym sumám prípad ukážkou toho, ako je korupcia v spoločnosti zakorenená.

Objasnili obchodovanie s ľuďmi

Riaditeľ NAKA Hraško informoval o vyriešenom prípade obchodovanie s ľuďmi, v ktorom skupina ľudí prinútila ženu z východného Slovenska poskytovať rôzne sexuálne služby zákazníkom vo Veľkej Británii.

Polícia podľa Hraška objasnila aj prípad Aston. V ňom dve osoby žiadali od poškodeného Gabriela sumu vo výške 400-tisíc eur za to, že ho neoznačia za páchateľa v trestnom konaní vo veci lúpeže, ktoré prebieha v Maďarsku. Poškodený im odovzdal finančnú hotovosť 200.000 eur a vozidlo Aston Martin. Polícia zadržala dve osoby, ktoré obvinila z trestného činu vydierania, pri ktorom sa trestná sadzba pohybuje od 20 do 25 rokov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce