22. 06. 2017 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Historický moment na dosah! V piatok by mala vesmírom obiehať prvá slovenská družica

Jej štart sa v minulosti niekoľkokrát skomplikoval. Sme poslednou krajinou v regióne, ktorá ešte v kozme nemá svoj satelit.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Čísla, ktoré by mali vstúpiť do histórie sú - 23. jún. o 5:59 h ráno. Do kozmu by vtedy mala vzniesť naša vôbec prvá družica.

Tristotonová indická raketa do kozmu vynesie asi tridsiatku družíc. Ak všetko pôjde podľa plánu, najneskôr 23 minút po štarte by mala tá naša obiehať okolo zeme. Pri štarte však môže zlyhať veľa vecí.

Slovenská družica je dieťaťom niekoľkých nadšencov, ktorí ju tvorili v internátnej kuchyni. Pôvodne ňou chceli spropagovať kozmickú vedu a pritiahnuť mladých. Neskôr sa však pridali aj profesionáli. Desaťcentimetrovú kocku prešpikovali technológiami, ktoré budú z vesmíru prinášať dôležité dáta.

Práce na slovenskej družici trvali vyše päť rokov. Jej štart sa niekoľkokrát posúval. Naposledy plány zahatala havária americkej rakety SpaceX, ktorá ju mala vyniesť do vesmíru.

Podľa profesorky Musilovej, ktorú projekt nadchol okamžite, ako ho videla, je družica na veľmi vysokej úrovni. Aj s jej pomocou propaguje Slovensko vo svete.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce