21. 07. 2017 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Hromadná nehoda na D1 uväznila na ceste mnoho ľudí. Ako sa zachovať v takejto situácii?

Radí dopravný expert a záchranár.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Pre hromadnú nehodu na D1 uviazli stovky ľudí na hodinyv rozpálených autách. Mnohí pre horúčavy kolabovali, chýbala im voda, iným dochádzalo palivo. Zisťovali sme, ako sa v takejto situácií zachovať a čo robiť keď v lete uviaznete zaseknutí na diaľnici.

 

Stačí sekunda a aj obyčajná cesta autom z práce sa môže zmeniť na peklo. Včera sa to opäť potvrdilo. Našťastie si nehoda nevyžiadala žiadne životy a ľudia vyviazli z vrakov áut bez vážnych zranení. Dôležité je, aby sme v takýchto situáciách za volantom nespanikárili.

„Neprísť k nehode na poslednú chvíľu a zabrzdiť, ale spomaľovať dopravný prúd a odovzdávať brzdovými svetlami informáciu, že niečo sa deje," vysvetlil dopravný expert Alexander Štefuca.

Tí, ktorí sú bezprostredne pri nehode, môžu tragédií predísť aj tým, že pri brzdení vytvoria z áut šachovnicu. Vodiči, ktorí sú na čele nehody by mali kvôli svojej bezpečnosti radšej vozidlo opustiť.

Niektorí vodiči jazdia z ekonomických dôvodov na rezerve. Keď sa však ocitneme v kolóne na niekoľko hodín, môže sa nám to vypomstiť. Preto je dobré mať vždy natankovanú aspoň polovicu nádrže.

Stovky ľudí vo včerajšej obrovskej kolóne najviac potrápila neznesiteľná horúčava kvôli ktorej kolabovali. Hasiči a dobrovoľníci rozdali stovky fliaš vody.

Či cestujeme domov z práce alebo na dovolenku, nikdy nevieme kedy a na ako dlho sa môžeme ocitnúť v zápche. Preto je dobré mať vždy v aute na osobu aspoň jednu fľašu s vodou.

„Ideálne je, keď to má uložené niekde v autochladničke, aby tekutiny neboli teplejšie ako ovzdušie. Dobré je mať aj niečo na osvieženie, možno nejaké vlhčené utierky," poradil záchranár Jozef Minár.

Mnohí už majú v autách klimatizáciu tá je v takejto situácií záchranou no aj tu treba byť opatrný pre teplotné rozdiely. V zápche sa nám zíde aj autonabíjačka na telefón, aby sme mohli komunikovať s okolím.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce