26. 07. 2017 08:59 , článok bol aktualizovaný 26. 07. 2017 10:44 | BANSKÁ BYSTRICA/zon, zg, TV Markíza

Sudca pustil autora detektívok na kauciu na slobodu, prokurátor sa odvolal

Václava Kincla vinia policajti z členstva v zločineckej skupine takáčovcov. Vo väzbe je už štyri mesiace.

Autor detektívok Václav Kincl.
Autor detektívok Václav Kincl. Foto: Martina Kašiarová

Sudca špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici rozhodol, že autor slovenských detektívok a bývalý policajt Václav Kincl môže ísť na slobodu na kauciu.Tú určil na 10-tisíc eur, ktorú zaplatí advokátska kancelária Gabriela Almášiho.

Prokurátor sa na mieste odvolal, a tak spisovateľ ostane až do rozhodnutia najvyššieho súdu za mrežami. Ak potvrdí rozhodnutie sudcu, Kincl bude aj pod dohľadom probačného úradníka a bude musieť hlásiť každú zmenu pobytu.

Václava Kincla obvinil vyšetrovateľ NAKA ešte pred pár mesiacmi z členstva v zločineckej skupine takáčovcov, podvodu, nátlaku a zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Koncom januára zadržali policajti spolu 21 mužov, pri akcii ALADIN.

Autora detektívok Václava Kincla predvádzajú pred sudcu.
Autora detektívok Václava Kincla predvádzajú pred sudcu. Foto: Martina Kašiarová
 

Kincl v tom čase doma nebol. O tom, či o razii vedel, jeho obhajca TV Markíza povedal: „Myslím si, že jednoznačne to nevedel, ale tušil. Pán Kincl sa zdržiaval u svojich rodičov v Plzni pričom v podstate nevedel o čo sa jedná.Potom ako si to celé dal dokopy, zoznámil sa s tým o čo vlastne ide, tak na moje doporučenie a spolu so mnou sa bol prihlásiť na Národnej kriminálnej agentúre."

 
 

Obvinenia sa týkajú prípadu syna mŕtveho milionára z Trnavy - Tomáša Matoviča. Od neho mali Kincl s ďalší pýtať peniaze za údajnú ochranu. Tvrdili mu vraj, že ho chce zlikvidovať žena, ktorá mala stáť aj za únosom jeho otca. Každému údajne vyplatil za ochranu tisíce eur.

Čím mu mali spôsobiť škodu v celkovej výške 17 500 eur. Autor detektívok vinu odmieta. „Žiadnym členom zločineckej skupiny nebol. Je to bývalý plukovník polície, ktorý prešiel všetkými bezpečnostnými previerkami," povedal pre TV Markíza Gabriel Almáši.

Václav Kincl.
Václav Kincl. Foto: TV Markíza
 

Plukovník Václav Kincl pracoval v policajnom zbore 18 rokov šéfoval aj bratislavskej pobočke Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Je autorom niekoľkých detektívok a publikuje pod pseudonymom Václav Neuer.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce