28. 07. 2017 06:00 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Zábery, z ktorých je do plaču. Kruté zaobchádzanie sa týka aj vyvážaných slovenských kráv

Takto cestujú aj slovenské kravy do krajín tretieho sveta, aby ich na tamojších bitúnkoch vytiahli za jednu nohu povrazom a pri plnom vedomí im podrezali hrdlo.

Zábery, z ktorých je do plaču. Kruté zaobchádzanie sa týka aj vyvážaných slovenských kráv
Zábery, z ktorých je do plaču. Kruté zaobchádzanie sa týka aj vyvážaných slovenských kráv

Keď európskym poľnohospodárom pustili videá z prevozu ich vlastného dobytka do krajín tretieho sveta, rozplakali sa. Tajne nakrútené zábery utrpenia, týrania, pôrodov v kamiónoch a podrezávania hrdiel pri plnom vedomí niektorých dokonca zdvihli zo stoličiek. Ľahostajní nezostali ani euroobčania. Viac ako milión ich podpísalo petíciu, aby sa toto barbarstvo skončilo. Teraz sú na rade európski zákonodarcovia.

Vysilené, hladné, smädné, prehriate. Takto cestujú aj slovenské kravy do krajín tretieho sveta, aby ich na tamojších bitúnkoch vytiahli za jednu nohu povrazom a pri plnom vedomí im podrezali hrdlo. A nechali vykrvácať. V islamských krajinách je totiž mäso halal - v preklade povolené, len také, ktoré neobsahuje krv.

"Pre nás je nemysliteľné, aby keď zvieratám priznávame status živých cítiacich tvorov, sme ich prevážali dni a týždne natlačené vo vozidlách bez prestávok, vody, ventilácie, veterinárneho ošetrenia," povedala organizátorka petície Zastavme transporty Silvia Čaňová.

Po týchto dokumentoch, ktoré nakrútili aktivisti z viacerých organizácií na ochranu zvierat, sa zmobilizovalo aj 1 069 715 Európanov. Podpísali petíciu za zastavenie dlhých transportov živých zvierat. V septembri poputuje do rúk Európskej komisii.

"My očakávame, že sa minimálne bude dodržiavať tá legislatíva, ktorá dnes platí - aby so zvieratami bolo zaobchádzané humánne, aby neboli usmrcované zvieratá pri plnom vedomí brutálnymi metódami," dodala Čaňová.

Riešenia by boli, ako ich ale uviesť do praxe? Naši farmári tu svoje produkty nevedia predať a sú nútení vyvážať ich za hranice.

Kupovať slovenské mäso od slovenských farmárov. To by bola najlepšia cesta ako zabrániť vývozu našich zvierat do zahraničia a jesť kvalitu, keďže naše veterinárne kontroly patria k tým najprísnejším. Ako sa však k slovenskému mäsu dostať? Keď sa prejdeme zahraničnými reťazcami, veľmi ťažko ho tam nájdeme.

"Je to spôsobené tlakom obchodných reťazcov, ktoré tu posledné roky pôsobili. Zahraničné reťazce, ukazuje sa to v posledných analýzach, si pridávajú vyššiu maržu na slovenské produkty," povedal Michal Feik z ministerstva poľnohospodárstva.

Ďalšou chybou sme my - spotrebitelia. Nevyberáme si podľa pôvodu mäsa, ale podľa jeho ceny. Naše výrobky nájdeme najmä v slovenských potravinách, kontaktovať môžeme aj lokálnych farmárov a dopytovať v zahraničných reťazcoch slovenské produkty.

Michal Feik, Ministerstvo poľnohospodárstva: "Ak by sme zvýšili spotrebu našich mäsových produktov, tak nebudú musieť naši producenti toľko vyvážať do zahraničia, takže aj im to pomôže," dodal Feik.

 


VIAC Z Domáce