31. 07. 2017 19:35 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Lesoochranári chcú zrušiť NAPANT

Zmizlo vraj z neho už toľko lesov, že až stratil význam a v ťažbe sa pokračuje stále.

Svahy NAPANTu.
Svahy NAPANTu. Foto: TV Markíza

Akoby išli sami proti sebe. Lesoochranári zo združenia VLK napísali ministrovi životného prostredia list, v ktorom ho žiadajú o zrušenie národného parku Nízke Tatry. Zmizlo vraj z neho už toľko lesov, že až stratil význam a v ťažbe sa pokračuje stále.

Vizuálizácia v reportáži Mária Kermieta vznikla porovnaním satelitných snímok. Ukazuje ako z Nízkych Tatier za ostatné roky zmizlo asi 7 000 hektárov starých lesov. To je plocha veľká približne ako Prešov, či Trnava. „Dobrým indikátorom je hlucháň hôrny, ktorý je kriticky ohrozený druh. V súčasnosti na Slovensku mizne zo všetkých lokalít, v ktorých sa vyskytoval," tvrdí Jana Zajaková z Lesoochranárskeho združenia VLK.

Od lesníkov dostanú médiá vždy rovnakú odpoveď - vyťažiť kalamity z rokov 2004 a 14 aj hmyzom napadnuté drevo im prikazuje zákon. Je to vraj 90 percent z toho, čo sa tu vyťažilo. „Avšak tieto rozsahovo nie sú až také, že by sa muselo uvažovať o zrušení národného parku," tvrdí riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry Ľuboš Čillag.

Lesníci v Nízkych Tatrách vysadili už milióny stromčekov a v sadení pokračujú. Lesoochranári hovoria, že všetko by sme mali nechať na prírodu.

Patrí k najväčším národným parkom na Slovensku. Má rozlohu viac ako 70-tisíc hektárov, ale len necelých 15-percent z toho je vraj úplne bez zásahu.

Ochranári tvrdia, že aj tam sa v minulosti vyťažili tisícky kubíkov dreva. „Keď je niečo národný park, tak by mal obsahovať minimálne 50 percent zóny, v ktorej sa neťaží, nezabíjajú sa zvieratá. 13 percent je výrazne pod," argumentuje Zajaková.

Podľa VLK-a park stratil význam. Mimo najvyššieho stupňa ochrany sa aj teraz ťaží na obrovských plochách, čo ohrozuje množstvo živočíchov, ktoré máme zo zákona chrániť. Podľa Zajakovej pokiaľ tieto záujmy nie sú vyslovene uplatňované, tak potom ten národný park nemá zmysel a nič sa nezmení, keď sa zruší.

Minister vraj list ešte nedostal. No rezort o zrušení štatútu národného parku vôbec neuvažuje. „Plošné zrušenie Národného parku by mohlo mať fatálne následky na mnohé vzácne druhy. Len pre ilustráciu v NP Nízke Tatry žijú rysy, vlci a dokonca niekoľko párov veľmi vzácnych orlov skalných," konštatoval hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

Vlastníci lesov, ministerstvo životného prostredia, správa parku - skrátka všetci kompetentní hovoria, že pre dobro Nízkych Tatier neustále robia všetko, čo je v ich silách. No ich súčasný vzhľad stále viac natíska otázku, či je to naozaj tak.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce