02. 08. 2017 08:34 | POPRAD/TASR

Leteckí záchranári pomáhali zranenému lesnému robotníkovi a turistovi

Turistu poštípali osy, dostal silnú alergickú reakciu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Leteckí záchranári pomáhali v utorok (1.8.) popoludní zranenému lesnému robotníkovi a turistovi. Informovala o tom dnes hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Zuzana Hopjaková.

Leteckí záchranári z Popradu leteli najskôr na pomoc 37-ročnému lesnému robotníkovi, ktorého pri pílení zasiahol strom do oblasti hrudníka. Lekárka leteckých záchranárov bola do terénu vysadená pomocou palubného navijaka. "V spolupráci s pozemnými záchranármi bola zranenému mužovi poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť a po preložení na palubu vrtuľníka bol zranený pacient s poranením hrudníka a zlomenými rebrami letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach," priblížila hovorkyňa.

Počas návratu na základňu dostala posádka ďalšiu požiadavku na zásah. "Ich pomoc potreboval 48-ročný maďarský turista, ktorého na ferrate Kyseľ v Slovenskom raji poštípali osy, následkom čoho dostal silnú alergickú reakciu až anafylaktický šok," vysvetlila Hopjaková.

Lekárka leteckých záchranárov spolu s horským záchranárom sa k pacientovi dostali pomocou palubného navijaka. Po ošetrení bol za asistencie ďalších horských záchranárov na nosidlách prenesený na miesto, odkiaľ bola možná bezpečná evakuácia z terénu. "Počas medzipristátia ho leteckí záchranári preložili na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky transportovali do popradskej nemocnice," uzavrela.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce