02. 08. 2017 17:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Častejšie ideme na účte do mínusu. Je to najdrahšia pôžička, aká existuje

Preto si radšej overte, koľko a za čo svojej banke platíte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: martellostudio/shutterstock.com

Potrebujete niečo súrne zaplatiť a výplata je v nedohľadne? Ľudia čoraz častejšie využívajú možnosť, že na účte môžu ísť do mínusu. Mnohí ale netušia, že za rýchlu pôžičku bez čakania vás môže banka poriadne skasírovať. A vy sa dostanete na čiernu listinu neplatičov.

Stačí mať osobný účet, na ktorý vám chodí pravidelná výplata - a dnes vám už k nemu takmer každá banka nastaví povolený limit, do akého mínusu môžete ísť.

„Povolené prečerpanie zriaďujeme bez poplatkov, ak si ho klient zriadi a nevyužíva ho, tak neplatí žiaden poplatok. Klienti, ktorí povolené prečerpanie využívajú tak robia iba niekoľko dní v mesiaci, kým im príde výplata, a tou to následne aj splatia," vysvetlila hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Ísť do mínusu na účte môže byť výhodné, ak potrebujete súrne niečo zaplatiť a výplata stále nechodí, no pozor potom na to, čo si za túto službu zaúčtuje vaša banka. Môže vás to vyjsť poriadne draho.

Mnohí sa to naučili vnímať ako nevyhnutnú súčasť „prežitia" do každej ďalšej výplaty, no pritom ani len netušia, že v tomto prípade ide o druh spotrebného úveru, a ten banka zúročí. „Úroky sa platia iba počas dní, kedy klient povolené prečerpanie čerpá a iba z tej sumy, ktorú čerpá," konštatovala Cesnaková.

Spolu s kreditnou kartou hovoríme o najdrahších pôžičkách aké vôbec existujú. Podľa analytika Finančného kompasu Maroša Ovčarika sa úrokové sadzby pri nich pohybujú na úrovni 15 až 20 percent.

Čiže oveľa vyššie ako pri obyčajných spotrebných úveroch. „Povolené prečerpanie, ale aj kreditná karta, by mali ľudia využívať len výnimočné, skôr len pri krátkodobých výpadkoch príjmu a mali by byť čo najrýchlejšie splatené, pretože v opačnom prípade ľudia príliš preplácajú na úrokoch," zdôraznil Ovčarik.

Ak nebudete mať na účte peniaze a pôjdete do mínusu napr. 1 000 eur, pri jednom z najvyšších úrokov môžete ročne preplatiť až do 200 eur. Nepozornosťou sa môžete dostať ale do ešte väčších problémov.

„Môže sa však stať, že toto povolené prečerpanie klient prekročí. A potom sa to už hlási do úverového registra, čo je vlastne zápis o platobnej disciplíne klienta," poznamenala hovorkyňa Unicredit Zuzana Ďuďáková.

 


VIAC Z Domáce