08. 08. 2017 17:18 , článok bol aktualizovaný 08. 08. 2017 21:32 | BRATISLAVA/TV Markíza

Stiahnuté telá z kože vyvolali búrlivú diskusiu. Čoskoro ich vystavia v Bratislave

Naši lekári by ju najradšej zakázali.

Výstava ľudských tiel.
Výstava ľudských tiel. Foto: TV Markíza

Ľudské telo stiahnuté z kože budete môcť vidieť o pár dní aj v Bratislave. Kontroverzná výstava sa ešte ani nezačala a už vyvolala búrlivú diskusiu. Pred pár dňami sa voči nej ohradilo Kresťanskodemokratické hnutie a dnes svoju nevôľu prejavili aj lekári. Tí by ju najradšej zakázali.

Skutočné ľudské telá putujú po celom svete, aby návštevníkom výstav ukázali, ako vyzeráme pod kožou. To, že sa ľudské pozostatky takto komerčne prezentujú, sa komore lekárov vôbec nepáči.

Doktorov znepokojuje aj fakt, že nepoznajú identitu a pôvod týchto tiel a trápi ich, že organizátori nemajú písomný súhlas nebohých.

 

„Akékoľvek doklady k telám sú súčasťou medzinárodných zmlúv, ktoré nie sú verejné. Ja som viazaná obchodným tajomstvom. Exponáty iste nie sú z tiel žiadnych väzňov," informovala organizátorka výstavy.

Vystavované telá k nám prichádzajú z Ameriky. A podľa organizátorov splnili všetky legislatívne požiadavky Európskej únie a teda aj sú legálne aj na Slovensku.

Fakt je ale ten, že títo ľudia nezomreli u nás. Komora si myslí, že telá sú prezentované vulgárne a neprirodzene, a tak sa z pohľadu na ne nič nenaučíme. Organizátori tvrdia opak. Výstavou totiž sprevádzajú medici.

Výstava mŕtvych tiel nie je podľa hygienikov v rozpore so zákonom o pohrebníctve

Výstava Body The Exhibition, ktorá bude v Bratislave, nie je v rozpore so zákonom o pohrebníctve. Vyplýva to zo stanoviska Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava. Ten sa odvoláva na stanovisko hlavného hygienika z roku 2012, kedy bola výstava mŕtvych ľudských tiel v hlavnom meste pod iným názvom.

"Priestory výstaviska Incheba Expo Bratislava boli schválené RÚVZ Bratislava, ale jednotlivé organizované výstavy v týchto priestoroch nepodliehajú schvaľovacej činnosti orgánov verejného zdravotníctva. Pri tejto konkrétnej výstave RÚVZ Bratislava bude postupovať v zmysle odborného usmernenia hlavného hygienika zo dňa 19. októbra 2012," uviedla hovorkyňa regionálneho úradu Katarína Nosálová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce