10. 08. 2017 11:09 | BRATISLAVA/zg, René Medzihradský

Riaditeľ sekcie v NBS si pýtal úplatky od vedenia Rapid life, tí ho udali

Dvoch mužov z vedenia poisťovne nateraz neobvinili, vylúčili ich na samostatné konanie.

Obvinený bývalý generálny riaditeľ odboru NBS Ivana B.
Obvinený bývalý generálny riaditeľ odboru NBS Ivana B. Foto: NAKA

Bývalého generálneho riaditeľa odboru dohľadu nad trhom cenných papierov, poisťovníctvom a dôchodkovým sporením NBS Ivana B. (52) obvinil vyšetrovateľ NAKA z prijímania úplatku a zneužitia právomocí verejného činiteľa v prípade poisťovne Rapid life.

Povedal to vo štvrtok (10. 8.) šéf policajtov Tibor Gašpar s tým, že mu hrozí trest od 5 do 12 rokov.

Obvinený si úplatok vypýtal viackrát v rôznej výške a to od predsedu predstavenstva poisťovne Petra P. a člena predstavenstva Pavla F. Prvýkrát si mal Ivan B. vypýtať úplatok pred dvomi rokmi, v košickom Hokejka Pube dostal dvakrát po 1 000 eur od oboch vedúcich predstaviteľov Rapid life.

V polovicu minulého roka si vypýtal po druhýkrát úplatok a to vo výške 2 000 eur. Vo februári žiadal ďalší, a to už vo výške 10-tisíc eur za to, že bude rozhodovať v prospech poisťovne za to, že neuvalí NBS na ňu sankcie.

Podplácajúcich polícia vylúčila na samostatné konanie, pretože prišli oznámiť trestnú činnosť.

 

Obvinený požiadal NBS o pozastavenie výkonu funkcie

Národná banka vraj podrobné informácie o tomto prípade nemá. Potvrdila iba to, že polícia sa zaujímala o jedného z ich zamestnancov. Ten už v stredu (9. 8.) v práci nebol, zobral si voľno. „V tejto súvislosti požiadal o pozastavenie výkonu funkcie a o čerpanie dovolenky, v čom mu Národná banka Slovenska vyhovela," povedala nám v stredu hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.

Obvinený zamestnanec podpisoval aj rozhodnutie o nútenej správe poisťovne Rapid life. Národná banka nad ňou prebrala kontrolu v júni pre rozsiahle dlhy a údajné zavádzanie klientov i samotnej centrálnej banky. „Konanie polície nijako nesúvisí s vyhlásením nútenej správy a nemá žiadny vplyv na ďalší priebeh nútenej správy,“ dodala hovorkyňa.


Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Polícia v súvislosti s NBS a poisťovňou Rapid life preveruje viacero trestných oznámení. Dve podala poisťovňa, jedno NBS a jedno aj nútená správkyňa poisťovne. Desiatky oznámení taktiež na poisťovňu resp. jej pracovníkov podali klienti.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce