11. 08. 2017 06:00 | BRATISLAVA/Reflex

Pani Elena ako jedna z mála ľudí prekonala rakovinu pankreasu

Lekári ju nazvali Železnou lady, že to tak všetko zvláda.

Elena Safková.
Elena Safková. Foto: Reflex

Ak sa Slovensko v nejakých rebríčkoch objaví na popredných miestach, zvyčajne to neveští nič dobré. Napríklad - sme druhý na svete vo výskyte rakoviny pankreasu na obyvateľa. Hrozí, že v roku 2030 bude u nás toto ochorenie najčastejšou príčinou všetkých úmrtí. Jeho liečba nie je jednoduchá, ale nájdu sa skvelé prípady ľudí, ktorí zabojovali a nevzdali to.

Zdravotné problémy u pani Eleny nastali z znenazdania. Rakovina pankreasu bola pre ňu veľký šok. Nasledovali operácie a onkologická liečba. Pri kontrole ale lekári zistili, že choroba neustupuje, práve naopak. Vytvoril sa jej nový a väčší nádor.

Oporou jej boli predovšetkým deti a vnúčatá. Po roku dostala správy, ktoré ju potešili. Z jej bojovnosti žasli aj samotní lekári. „Povedali, že som Železná lady, že to tak zvládam všetko. Treba bojovať a myslím si, že prevencia by mala u každého pacienta byť prvoradá," myslí si panie Elena Safková.

Dnes sama Elena radí iným. Je v združení, ktoré pomáha práve pacientom, ako bola ona. A kde čiperná dôchodkyňa berie toľko životnej energie? Pozrite si reportáž z magazínu Reflex.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce