11. 08. 2017 10:50 , článok bol aktualizovaný 11. 08. 2017 16:53 | BRATISLAVA/René Medzihradský, zg

Zvrat v kauze Čistý deň! Zrejme príde o akreditáciu

Ministerstvo práce vyhovelo generálnemu prokurátorovi.

Čistý deň.
Čistý deň. Foto: TASR

Galantské resocializačné zariadenie Čistý deň zrejme príde o akreditáciu. Ministerstvo práce vyhovelo protestu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Pre Televíziu Markíza to v stanovisku oznámila hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Generálna prokuratúra sa v júni ostro ohradila voči rozhodnutiu ministra práce Jána Richtera ponechať Čistému dňu akreditáciu. Podľa prokuratúry verdikt ministerstva práce nespĺňa všetky zákonné kritériá. Rozhodnutie ponechať Čistému dňu akreditáciu oznámilo ministerstvo v marci.

"Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky doručilo 9. augusta 2017 GP ozhodnutie, ktorým vyhovelo podanému protestu Generálnej prokuratúry SR a zrušilo rozhodnutie o nezrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň n. o. Generálna prokuratúra Slovenskej republiky vo veci konala na základe vlastných poznatkov, ale aj podklade podnetu Natálie Blahovej, poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky," napísala Predajňová.

V rámci dozoru nad dodržiavaním zákonnosti orgánmi verejnej správy GP preskúmala rozhodnutie ministerstva práce o nezrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň n. o. a podala proti nemu protest prokurátora.

Dôvody podania protestu

- bola predovšetkým nesprávna aplikácia ustanovení zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane det í a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov (Správny poriadok).

- ministerstvo práce začalo o zrušení akreditácie konať ex offo. Oznámenia o začatí konania neobsahovalo predpísané náležitosti. Nebolo z neho zrejmé, ktoré konkrétne skutkové okolnosti týkajúce sa činnosti akreditovaného subjektu boli dôvodom na začatie konania.

- zistené bolo aj porušenie ustanovení správneho konania o dokazovaní. Nesprávny bol prístup ministerstva práce k vykonaným dôkazom. Pri rozhodovaní o zrušení akreditácie ako na zásadné prihliadlo na skutočnosti, ktoré pre objektívne posúdenie veci boli skutkovo aj právne irelevantné, pritom podstatné skutočnosti vôbec nezohľadnilo.

- ministerstvo práce pochybilo aj v tom, že vec nebola pred vydaním rozhodnutia riadne predložená na vyjadrenie akreditačnej komisii.

Rozhodnutie ministerstva práce, ktorým bolo vyhovené protestu prokurátora ešte nie je právoplatné.

Reakcie ministerstva práce

Ministerstvo práce zvolalo 23. augusta zasadnutie akreditačnej komisie, ktorá sa bude zaoberať novými skutočnosťami ovplyvňujúcimi akreditáciu resocializačného zariadenia Čistý deň

„MPSVR opakovane zdôrazňovalo, že ponechanie akreditácie resocializačnému zariadeniu Čistý deň je podmienečné a ak orgány činné v trestnom konaní zistia nové zásadné skutočnosti, ministerstvo bude na ne okamžite reagovať,“ uviedol hovorca Michal Stuška.     

Polícia obvinila zo sexuálneho zneužívania bývalého terapeuta

Polícia taktiež obvinila bývalého terapeuta resocializačného zariadenia z prečinu sexuálneho zneužívania. Informoval o tom hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý.
„Vyšetrovateľka Krajského riaditeľstva Policajného zboru Trenčín vzniesla obvinenie osobe I. J. pre prečin sexuálneho zneužívania," uviedol Sipavý. Vzhľadom na to, že vec je v štádiu prípravného konania, prokuratúra sa k veci bližšie nebude vyjadrovať.

Ministerstvo sa taktiež podľa Stužku iba z médií dozvedelo, že vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania dnes už bývalému pracovníkovi Čistého dňa. „Ministerstvo sa okamžite obrátilo na KR PZ SR v Trenčíne, ako aj na Krajskú prokuratúru v Trenčíne so žiadosťou o oficiálne potvrdenie mediálnych správ,“ informoval Stuška.

„Keďže očakávame, že takéto potvrdenie aj s poskytnutím potrebných informácií získame v priebehu budúceho týždňa, zároveň bolo na 23. augusta zvolané zasadanie akreditačnej komisie, ktorá sa bude okamžite zaoberať novými skutočnosťami ovplyvňujúcimi akreditáciu resocializačného zariadenia,“ deklaroval.

Kauza Čistý deň

Pre kauzu Čistý deň čelil v apríli Richter aj odvolávaniu, koalícia ho však podržala. Resocializačné zariadenie v súvislosti s podozrením so sexuálneho zneužívania detí preveruje aj policajný tím.

Problémy sa dostali na verejnosť po zverejnení blogu poslankyne SaS Natálie Bláhovej a klientky centra Natálie, ako aj Simony a Tamary, ktoré prehovorili o praktikách v zariadení.

Do kauzy okolo Čistého dňa v stredu (16. 3.) vstúpil Daniel Lipšic. Ako advokát zastupuje dve dievčatá zo zariadenia. Jednou je Simona, ktorá si písala s Borisom Kollárom. Na riaditeľa Čistého dňa a jeho manželku podali trestné oznámenie. Vraj na ňu tlačili, aby facebookovú konverzáciu s Kollárom zverejnila.

Podľa Simoninho advokáta Daniela Lipšica bola výrazne ovplyvňovaná a manipulovaná. Odkrytím Kollára sa vraj manželia Tománkovci snažili pomôcť Richterovi, uviedla Simona v trestnom oznámení.

Exposlanec pred novinármi okrem iného vyhlásil, že získal lekárske správy s diagnózami Tománka. Tvrdí, že ním oslovení odborníci boli šokovaní, že takýto človek šéfuje zariadeniu pre liečbu drogovo závislých.

Z amorálneho správania obvinila poslanca Kollára zakladateľka a manželka riaditeľa resocializačného zariadenia Zuzana Tománková Miková. Následne Boris Kollár zvolal tlačovú konferenciu, kde novinárom ukázal, podľa neho celú pikantnú komunikáciu so Simonou. Písali si od roku 2014, kedy ešte nebolo dievča plnoleté. Vo štvrtok (9.3.) vypovedal Kollár ako svedok päť hodín. Tvrdil, že je nevinný, nič zlé nespáchal a o veku dievčiny nič netušil.

Kollár od začiatku tvrdí, že za celou kauzou je snaha o jeho diskreditáciu predstaviteľmi strany Smer-SD, ale aj zakladateľkou Čistého dňa Zuzany Tománkovej Mikovej. Na ňu podal trestné oznámenie pre ohováranie.

Ako dôkaz predložil na tlačovej konferencii fotografiu zo stretnutia Zuzany Tománkovej Mikovej s Mariánom Kočnerom a Petrom Tóthom z SIS len pár hodín predtým, ako ho zakladateľka resocializačného zariadenia verejne obvinila pred médiami z amorálneho správania

Zariadenie dostáva od ministerstva na každého klienta takmer 1 000 eur na mesiac. Ročne sú to státisíce eur.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce