14. 08. 2017 19:11 | BRATISLAVA/TV Markíza

Začína sa kolotoč zdražovania. Najviac si priplatíme za potraviny a za zdravie

Je to dôsledok zníženia počtu dojníc po mliečnej kríze spred roka. A inflácia bude ešte vyššia.

Mliečne výrobky - ilustračná snímka.
Mliečne výrobky - ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Kolotoč zdražovania sa znova krúti. Ceny rastú dvakrát rýchlejšie ako začiatkom roka. Najviac si priplatíme za potraviny a za zdravie. Najviac idú hore ceny za tovar dennej spotreby.

Zdražovanie v pondelok (14. 8.) potvrdila správa štatistického úradu. Kto nemá napríklad vlastné vajíčka, na každom jednom balení si priplatí 7 centov.

Ceny vajec v júni a júli.
Ceny vajec v júni a júli. Foto: TV Markíza
 

Vajcami sa to ale nekončí. „Hlavnou položkou, ktorá zdvíha ceny potravín nahor, sú mlieko a mliečne výrobky," vysvetlil ekonomický analytik UniCredit Banky Ľubomír Koršňák.

Je to dôsledok zníženia počtu dojníc po mliečnej kríze spred roka. Liter plnotučného mlieka odvtedy v obchodoch zdražel o 6 centov. Dražejú aj syry a jogurty.

Ceny plnotučného mlieka v júni a júli.
Ceny plnotučného mlieka v júni a júli. Foto: TV Markíza
 

Nie sú to len potraviny. Druhý najrýchlejší rast cien odborníci namerali v zdravotníctve. V júli stúpli dvakrát rýchlejšie, než bola inflácia. „Tie domácnosti, kde sú menej zdraví členovia, najmä starší ľudia, tak tento rast na svojich rodinných rozpočtoch môžu pocítiť," konštatoval analytik.

Podčiarknuté a spočítané - inflácia u nás stúpa každým mesiacom. Už koncom roka by sa mohla dostať na dve percentá.

Zdražovanie v obchodoch ale nepocítime len pri nakupovaní. Postupne začnú dražieť aj naše hypotéky. Reakcia centrálnej banky na rastúcu infláciu bude totiž vyzerať tak, že zdvihne úrokové sadzby.

 


VIAC Z Domáce