21. 08. 2017 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Skoro dva roky nevedia súdy definitívne rozhodnúť o osude bankomatovej mafie

Súdny proces sprevádzalo množstvo škandálov. Niekoľkokrát sa vinou sudcu dostali obvinení na slobodu.

Členovia tzv. bankomatovej mafie na súde.
Členovia tzv. bankomatovej mafie na súde. Foto: TV Markíza

Právoplatný rozsudok v nedohľadne! Takmer dva roky nevedia súdy definitívne rozhodnúť o osude takzvanej bankomatovej mafie. Prečo? Televízia Markíza zistila, že spis bol plný chýb. Súdny proces sprevádzalo množstvo škandálov. Niekoľkokrát sa vinou sudcu dostali obžalovaní na slobodu.

Ján Golis, Martin Kostínek a Martin Krajčovic. Túto trojicu a ďalších štyroch mužov vinil prokurátor z krádeže bankomatov, ktoré mali vytrhávať luxusnými autami. Na zničenie pachových stôp používali korenie. Šéfom mal byť Ján Golis.

Ján Golis, bankomatová mafia.
Ján Golis, bankomatová mafia. Foto: TV Markíza
 

Muži sa niekoľkokrát dostali na slobodu. Disciplinárny senát skonštatoval, že za všetko mohol pôvodný sudca Juraj Mihál. Za prieťahy mu strhli 50 percent z platu. V apríli 2015 nám povedal, že si je vedomí svojho zavinenia a rozhodnutie považoval za primerané.

Prvostupňový rozsudok padol ešte v novembri 2015. Martin Kostínek, Martin Krajčovic a Marek Danihel dostali 10-ročné tresty. Ďalších dvoch úplne oslobodili. Siedmy je vylúčený na samostatné konanie. Najvyšší trest dostal Ján Golis - 12 a pol roka vo väzení s najvyšším stupňom stráženia. Voči rozsudku sa odvolali muži aj prokurátor.

Odvtedy je o kauze ticho. Hovorca súdu nám potvrdil, že po odchode sudcu Mihála do dôchodku, dostal prípad nový sudca. Ten rozsudky s odvolaniami predložil krajskému senátu.

„Príslušný senát Krajského súdu v Bratislave listom z 1. augusta 2016 vrátil vec ako predčasne predloženú, pričom nariadil súdu 1. stupňa ďalší procesný postup, po ktorom bude možné spis opätovne predložiť," konštatoval hovorca KS Pavol Adamčiak.

V spise totiž našli chyby, ktoré vraj urobil ešte pôvodný sudca. Ten nový musel teda uznesenie, ktoré je súčasťou rozsudku, opraviť. A teraz ho doručujú obžalovaným, obhajcom, generálnej prokuratúre a 33 poškodeným spoločnostiam.

„Keď bude mať OS Bratislava I vykázané doručenie, môže v zmysle pokynu Krajského súdu v Bratislave vec predložiť na rozhodnutie o odvolaniach," vysvetlil Adamčiak.

To môže trvať ešte aj niekoľko mesiacov. Potom senát vytýči termín odvolacieho konania, kde sa dozvieme definitívu.

Údajným členom bankomatovej mafie ale pripisuje prokurátor aj vytrhávanie ďalších bankomatov v Česku a Rakúsku. V týchto prípadoch ich okresný súd v Trnave oslobodil, no prokurátor spokojný nebol, preto sa odvolal. Ani tu ešte definitívny verdikt nepadol.

A zatiaľ si traja obžalovaní muži užívajú slobodu. Podľa jedného z advokátov vyšli spoza mreží už pred niekoľkými mesiacmi.

 


VIAC Z Domáce