22. 08. 2017 19:17 | SUCHÁŇ/TV Markíza

V obci Sucháň majú tajomný kameň, ktorý trúbi. Odkiaľ sa tam vzal?

Tri a pol metra dlhý, dva a pol metra široký a jeden meter vysoký. Otvory doň sú vydlabané ručne.

Záhadný kameň.
Záhadný kameň. Foto: TV Markíza

Mohutná skala a v nej dve malé diery. Ak správne fúknete, lesom sa ozve prenikajúce trúbenie. Nie je to žiadna bájka. Pozoruhodný kameň nájdete nad obcou Sucháň v Novohrade.

Hlásna skala, alebo trúbiaci kameň leží asi šesť kilometrov od obce. Vedú k nemu dve trasy. Dlhšou Vám to trvá dve aj pol hodiny pešo. My sme si vybrali kratšiu. Svižným tempom lesnou cestou sme pod skalu prišli za dvadsať minút.

To prečo sme sem prišli máme takmer na dosah. Tri a pol metra dlhý, dva a pol metra široký a jeden meter vysoký. Otvory doň sú vydlabané ručne. Predtým ako si trúfnete fúknuť, majte na pamäti, že na skalách sa zvyknú vyhrievať jašterice. Otvory si preto radšej dobre prezrite. Treba byť trpezlivý a pokúšať šťastie.

Odkiaľ sa trúbiaci kameň s tajomnými nápismi vzal a na čo slúžil? „Je taká legenda o trúbiacom kameni, že to mohli vytesať Turci, alebo osadníci, ktorí mali salaše s dobytkom a ovcami okolo trúbiaceho kameňa. legenda hovorí tak, že to bola zvuková signalizácia," vysvetlila starostka obce Sucháň Anna Triznová.

Viac v reportáži Michala Mazúcha:

 


VIAC Z Domáce