23. 08. 2017 13:38 | BRATISLAVA/TVNOVINY.SK

Čistému dňu zrejme definitívne zrušia akreditáciu! Rozhodla o tom komisia

Rezort už skôr povedal, že centru ju vezme bezodkladne.

Riaditeľ galantského resocializačného zariadenia Peter Tománek.
Riaditeľ galantského resocializačného zariadenia Peter Tománek. Foto: TASR

Resocializačné zariadenie Čistý deň v Galante by malo prísť o akreditáciu. Ministerstvu práce to v stredu ( 23.8.) odporučila Akreditačná komisia. Rezort už skôr povedal, že centru ju vezme bezodkladne. Počkať si však musel na verdikt komisie, ako sa to uvádza v proteste generálneho prokurátora. Zariadenie sa ešte môže do 15 dní odvolať.

Chcú sa brániť

Zuzana Tománková Miková, ktorá resocializačné centrum Čistý deň v Galante zastupuje, si počkala na verdikt akreditačnej komisie.

Podľa jej slov vznikla nenormálna atmosféra tým, že ten, kto mal nájsť pochybenie v Čistom dni a nenašiel ho, je káraný. "To je nenormálne," vyhlásila s tým, že ide hlavne o mediálny tlak, bez ktorého by sa veci vyšetrovali normálne.

 

Tománková Miková povedala, že vznesenie obvinenia za sexuálne zneužívanie je vážna vec, "no má sa riešiť v rámci trestného zákona a nie odobratím akreditácie". "Na základe tohto nemôžu byť posudzované metódy našej práce, lebo sa to toho netýka, nie je to v súlade so zákonom," uviedla. Stále podľa nej platí prezumpcia neviny.

Riaditeľ Čistého dňa Peter Tománek ešte pred verdiktom komisie novinárom povedal, že dostali otázky, ako chránia deti pred medializáciou, či prijali nové opatrenia a aké majú metódy práce. "Z komisie sme odišli v dobrej atmosfére, boli ústretoví," povedal s tým, že je na akýkoľvek verdikt pripravený.

Čo bude s klientami

Z rozhodnutia súdu je v zariadení k dnešnému dňu umiestnených 12 maloletých.

Resocializačné zariadenie musí ukončiť svoju činnosť a deti (ale aj dospelí klienti) musia byť premiestnené do iných zriadení alebo môže skončiť výchovné opatrenie. O zmene zariadenia alebo o skončení výchovného opatrenia u maloletých však môže rozhodnúť len súd.

Kauza Čistý deň

Pre kauzu Čistý deň čelil v apríli Richter aj odvolávaniu, koalícia ho však podržala. Resocializačné zariadenie v súvislosti s podozrením so sexuálneho zneužívania detí preveroval aj policajný tím.

Problémy sa dostali na verejnosť po zverejnení blogu poslankyne SaS Natálie Bláhovej a klientky centra Natálie, ako aj Simony a Tamary, ktoré prehovorili o praktikách v zariadení.

Do kauzy okolo Čistého dňa v marci vstúpil Daniel Lipšic. Ako advokát zastupuje dve dievčatá zo zariadenia. Jednou je Simona, ktorá si písala s Borisom Kollárom. Na riaditeľa Čistého dňa a jeho manželku podali trestné oznámenie. Vraj na ňu tlačili, aby facebookovú konverzáciu s Kollárom zverejnila.

Zariadenie dostáva od ministerstva na každého klienta takmer tisíc eur na mesiac. Ročne sú to státisíce eur.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce