30. 08. 2017 13:05 | BRATISLAVA/zž

Školstvo povedie ministerka Matečná. Prezident predbehol Fica, ktorý chcel Gajdoša

Andrej Kiska prijme demisiu Petra Plavčana.

Gabriela Matečná.
Gabriela Matečná. Foto: TASR

Andrej Kiska poverí vedením rezortu školstva ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú. Pôjde iba o dočasné riešenie. Stane sa tak po tom, čo vo štvrtok (31. augusta) prijme demisiu Petra Plavčana. Informuje prezident na svojom oficiálnom webe.

O 11.00 h tak v Prezidentskom paláci určí prezident ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú za členku vlády Slovenskej republiky, ktorá bude od 1. septembra 2017 spravovať veci ministra školstva, vedy, výskumu a športu.

Od premiéra Roberta Fica prezident nedostal návrh na nového ministra školstva. Preto rozhodol sám.

Situáciu chce upokojiť

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) chce na ministerstve školstva upokojiť situáciu, no na zmeny sa nechystá.

"Ja nie som človek, ktorý by chcel robiť nejaké zmeny, odo mňa sa ani neočakáva, aby som robila nejaké zmeny a zásadné rozhodnutia." Vyhlásila to dnes po zasadnutí vlády na margo toho, že od septembra bude dočasne poverená vedením rezortu školstva.

Fico chcel vedením poveriť Gajdoša

Na odchod ministra školstva Petra Plavčana vyzval 16.8. premiér Robert Fico (Smer-SD). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti, naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva.

Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu.

Premiér Robert Fico chcel však ešte minulý týždeň požiadať o dočasné vedenie ministerstva školstva šéfa rezortu obrany Petra Gajdoša.

Plavčan skončil so škandálom

Peter Plavčan prišiel o funkciu ministra pre škandál s eurofondmi za 600 miliónov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili.

Európska komisia (EK) neskôr pozastavila vo varovnom liste platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce