30. 08. 2017 20:10 | BANSKÁ ŠTIAVNICA/TV Markíza

Mladá rodina čakala na nájomný byt. Po dobrej správe prišla studená sprcha

Všetko šlo riadnou úradnou cestou, a tak žiaden podvod nečakali. No stal sa.

Podvod s bytom
Podvod s bytom Foto: TV Markíza

Majú štvormesačnú dcérku a túžili po vlastnom bývaní. Mladá rodina z Banskej Štiavnice si preto podala žiadosť na mestský úrad o pridelenie nájomného bytu. Všetko šlo riadnou úradnou cestou, a tak žiaden podvod nečakali. No stal sa.

Jedno ráno Terézii Blišťanovej nečakane zazvonil telefón. Žena, ktorá jej volala, sa predstavila ako úradníčka z radnice. Mala dobrú správu - pridelili im dvojizbový byt. „Ona vedela rodné číslo malej, moje rodné číslo, číslo občianskeho preukazu, všetky moje informácie o priateľovi, všetko, všetko," hovorí žiadateľka o nájomný byt.

Žena im však zároveň povedal, že ak chcú byt, musia poslať 300 a 900 eur poštovým šekom do Bratislavy. Nadiktovala adresu i meno človeka. „Ona povedala, že to ide cez dáky systém, že aby to nabehlo do systému do 15 minút, že to musíme cez Bratislavu takto riešiť," dodáva pani Blišťanová.

Peniaze poslala na adresu pošty v Záhorskej Bystrici pri Bratislave. Muž s nadiktovaným menom si tam vyzdvihol svojich 300 eur. „V zmysle platných poštových podmienok je možné vyplatiť peniaze zaslané poštovým poukazom aj v prípade, ak sú posielané na adresu konkrétnej pošty. Priehradkový pracovník vyplatí hotovosť adresátovi po kontrole mena a priezviska, pričom do evidencie zaznamená číslo občianskeho preukazu," vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.

Studenú sprchu zažila mladá žena v momente, keď so zaplateným šekom prišla na úrad. Tam jej povedali, že o ničom nevedia. Ten, kto mladú rodinu okradol vedel, že na meste majú žiadosť o byt. Poznal aj ich osobné údaje. Primátorka však únik informácií zvnútra radnice odmieta. „Únik osobných údajov v meste Banská Štiavnica, na našom úrade, nie je možný. Ani ich verejne nezverejňujeme, ani ich neposkytujeme," bráni sa primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková.

Terézia však nebola jedinou obeťou bytových podvodníkov. Viac sa dozviete v reportáži redaktora TV Markíza Ľuba Fronka:

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce