04. 09. 2017 16:08 , článok bol aktualizovaný 04. 09. 2017 18:09 | BRATISLAVA/ TV Markíza/ Zuzana Ondrušková

Tragédia v Hejciach: Spis ministerstvo neodtajní, aktivista hovorí o masovej vražde

Žiadali ich o to príbuzní po obetiach s tým, že majú v rukách dôkazy, ktoré ukazujú na inú možnú príčinu pádu lietadla.

Tragédia pri obci Hejce.
Tragédia pri obci Hejce. Foto: TASR

Definitívne spis neodtajnia! Takto rozhodlo ministerstvo obrany vo veci najväčšej leteckej katastrofy spred 11-tich rokov v Hejciach.

Žiadali ich o to príbuzní po obetiach, s tým, že majú v rukách dôkazy, ktoré ukazujú na inú možnú príčinu pádu lietadla.

Vraj za to mohla bomba a nie pilot, ako sa píše v závere vyšetrovania. O pomoc žiadali aj poslancov Národnej rady.

Ľudovít Orlický je otec jedného zo 42 vojakov, ktorí zahynuli v Hejciach. „My vieme, že tým ľuďom už nikto život nevráti, ale chcem vedieť pravdu, chceme vedieť, čo sa stalo počas letu," hovorí otec nebohého vojaka Ľudovít Orlický.

 

Otec nebohého spolu s aktivistom Ivanom Katrincom žiadajú petíciou zmeniť zákon o utajovaných skutočnostiach, aby túto právomoc nemal len minister obrany. Tvrdia, že už vyčerpali všetky zákonné možnosti.

Pred pár dňami chceli pomoc od poslancov brannobezpečnostného výboru, tí ich ani nepustili k slovu, dnes to skúsili na ústavnoprávnom výbore.

„Srbi majú veľké podozrenie na to, že v lietadle bol inštalovaný výbušný systém," hovorí na výbore aktivista Ivan Katrinec.

Autori petície v pondelok (4.9.) vyšli z ústavnoprávneho výboru opäť sklamaní. Poslanci sa znova zhodli len na tom, že ju berú na vedomie.

„Sme sem ani nemuseli chodiť, ani sme to nemuseli dávať vôbec, tu sme jasne deklarovali, že treba zmeniť zákon o utajovaných skutočnostiach aby sa nestalo to, že minister utají nejakú vec a je v tom zapletený a on jediný to môže odtajniť. Toto bolo zmysel celého nášho podania," vysvetľuje Katrinec.

Pozostalí nechápu, prečo ich nechcú do spisu pustiť. Podľa nich by konečne mnohí prestali pochybovať o záveroch vyšetrovania.Tvrdia, že majú dôkazy aj svedecké výpovede o tom, že stroj vzplanul už vo vzduchu. Predtým poukázali na možnú chybu motora.

Krátko po skončení ústavnoprávneho výboru prichádza rozhodnutie z ministerstva obrany. Spis definitívne neodtajnia.

„Na základe analýzy spisu z odborného vyšetrovania v danej veci zastávame názor, že utajenie predmetnej písomnosti nikdy nemohlo byť prekážkou riadnemu vyšetreniu nehody z trestnoprávneho hľadiska a záverečnú správu odborného vyšetrovania leteckej nehody lietadla An-24 ponechávame v danom stupni utajenia," uvádza hovorkyňa Ministerstva obrany Danka Capáková.

Hovorkyňa dodala, že keď pád lietadla vyšetrovali, príbuzní mali prístup do spisu vrátane utajovanej časti. Aktivista toto tvrdenie odmieta a vraví, že ministerstvo kryje masovú vraždu 42 vojakov. Majú pozostalí ešte vôbec nejakú nádej? Člen ústavnoprávneho výboru sa pokúsi nájsť spôsob ako niečo zmeniť to, aby nemal právomoc niečo odtajniť len minister.

„Pokúsim sa urobiť si istú analýzu samotného zákona a nájsť cestu na to, aby existoval istý nazvime to v úvodzovkách opravný prostriedok. No neviem dnes povedať či to bude priechodné a či to bude možné," vraví poslanec Peter Kresák (Most-Híd).

„Nám ide o to, aby sme zistili, čo sa stalo. Ja som sa obrátil už aj na ruskú stranu, obrátili sme sa na Srbov, obrátime sa na Maďarov. Chceme všetky prostriedky využiť aby sme sa dostali až na úroveň medzinárodného súdu," dodáva aktivista.VIAC Z Domáce