05. 09. 2017 19:47 | BRATISLAVA/TV Markíza

Školstvo sa topí v problémoch: Rezort musí Bruselu vysvetliť prerozdeľovanie peňazí

Pochybnosti o vyberaní projektov vyplávali pred dvoma mesiacmi.

Úradníci musia vysvetľovať rozdeľovanie peňazí.
Úradníci musia vysvetľovať rozdeľovanie peňazí. Foto: TVNOVINY.sk

Školstvo sa topí v problémoch. Rezort je bez stáleho ministra, Brusel nám stopol eurofondy na vedu a výskum za stovky miliónov pre pochybný výber projektov. Najnovšie pôjdu úradníci vysvetľovať rozdeľovanie peňazí aj na vzdelávanie.

Účty v utorok skladali poslancom v školskom parlamentnom výbore. So správou o eurofondoch prišla štátna tajomníčka za Smer Oľga Nachtmanová. Milióny z Bruselu míňame veľmi pomaly. Dôvodom sú aj dve stopnuté výzvy za 600 miliónov eur. Pochybnosti o vyberaní projektov vyplávali pred dvoma mesiacmi. Čo sa teraz deje s výzvami nevedela.

 

Pripomeňme si, čo spustilo škandál. Desiatky miliónov eur na vedu dostali firmy na podozrivých adresách. Niektoré majú jedného zamestnanca, iné výskum oficiálne donedávna ani nerobili. Pochybnosti vyvolávajú aj hodnotiace komisie.

Na výbor prišiel aj nový šéf výskumnej agentúry, cez ktorú sa milióny rozdeľujú. Muž známy z poslednej tlačovky Petra Plavčana, na ktorej vysvetľoval, ako to bolo.

Stanislav Sipko je šéfom agentúry dočasne, kým ministerstvo neuzavrie výberové konanie. To, že milióny dostali aj firmy bez sídla, podľa neho nie je problém.

Vysvetľovať budú úradníci aj v Bruseli. Komisia chce vidieť plán, ako ministerstvo zabráni podvodom a korupcii v eurofondoch. Aj pri projektoch na vzdelávanie. Dovtedy nemôže vyhlásiť žiadnu výzvu. A podľa opozície hrozí, že sa do škôl nedostanú milióny eur.

Európska komisia vraj dostane zoznam opatrení.

Veci sa však hýbu len veľmi pomaly. Ministerstvo školstva zrejme ešte nikdy nebolo v takomto stave. Nemá stáleho ministra a problémy v rezorte sa podľa opozície iba kopia. Kedy spoznáme meno nového ministra, je otázne. SNS vraj kandidátov má, každý sa však rozhoduje, či sa posadí na politicky rozkývanú stoličku.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce