10. 09. 2017 19:25 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovákom sa už neoplatí pracovať v zahraničí tak ako kedysi

Británia odchádza z Európskej únie a plánuje obmedziť počty pracujúcich cudzincov.

Slovákom sa už neoplatí pracovať v zahraničí tak ako kedysi
Slovákom sa už neoplatí pracovať v zahraničí tak ako kedysi Foto: TV Markíza

Pracovať v zahraničí sa už Slovákom neoplatí tak ako kedysi. Pretláča ich lacnejšia pracovná sila z východnej Európy, ktorá im ukrajuje z platov. Slováci sa tak vo veľkom vracajú domov a prepisujú mapu pracujúcich migrantov.

Mladý absolvent skončil školu, zbalil kufre a odišiel za hranice. Ešte pred pár rokmi tam mohol zarobiť slušný balík. Jedným z nich bol aj Ladislav, ktorý pracoval na britských ostrovoch ako pomocník v kuchyni.

„Vtedy sa to ešte oplatilo, ale postupne to začalo upadať, čo sa týka kurzu aj pracovných podmienok. Aj viacerí známi, ktorí tam robia, hovoria, že je to podstatný rozdiel,“ hovorí učiteľ Ladislav.

Z Anglicka sa vrátil a teraz vyučuje na základnej škole. Istotu stálej práce za hranicami totiž čoraz viac podkopáva našincom ešte lacnejšia pracovná sila, ako sú oni sami.

„Teraz sa do zahraničia prijíma aj lacná pracovná sila najmä z východnej Európy a ľudia už musia pracovať za menej ako predtým. Veľa ľudí nielenže prichádza, ale aj tí, čo sú tu, sa rozhodnú tak, že neodídu do zahraničia, napríklad aj do Anglicka, pre istoty, ktoré už nemajú ako kedysi,“ dodáva.

Dôvodom je, že Británia odchádza z Európskej únie a plánuje obmedziť počty pracujúcich cudzincov. To, že sa niečo deje, potvrdili aj najnovšie čísla Štatistického úradu. V zahraničí pracuje krátkodobo približne 150 tisíc Slovákov. Keď to porovnáme s rovnakým obdobím minulého roka, ide o 10-percentný pokles. Medzi migrantmi, ktorí si držia svoje pracovné miesto už dlhodobo prevládajú stavbári, zdravotníci či pracovníci vo výrobe.

„Zaznamenávame mierny nárast návratu Slovákov, ktorí pracovali v zahraničí, či už v Českej republike alebo aj v západnejších krajinách EÚ, nielen z dôvodu podmienok alebo nejakej politickej situácie, ale z dôvodu zlepšovania pracovných podmienok a zvyšovania platov v spoločnostiach na Slovensku,“ hovorí personalista Graftonu Branislav Jancuška.

Zaujímavé je, že postupne tak Slováci prepisujú mapu pracujúcich migrantov.

„Kríza vyvolala veľkú zmenu v tom, že väčšina migrantov už nejde teraz do Veľkej Británie a Írska, ale do Nemecka a Rakúska. A sú to hlavne ženy a starší ľudia. Je to preto, že títo ľudia si riešia svoju životnú situáciu, zatiaľ čo po rozšírení EÚ to bolo skôr poďme niečo skúsiť, po kríze to bolo, poďme si vyriešiť problém s príjmom, pretože sme stratili prácu,“ hovorí Martin Kahanec z Inštitútu pre výskum práce.

Práve v Rakúsku pracuje teraz najviac Slovákov. Čísla ťahajú najmä ženy, ktoré sa začali učiť po nemecky a na dva týždne menia domov za opatrovanie starších ľudí . V každom prípade, významnou krajinou ostáva Česká republika, a to bez vymedzenia krízových rokov.

Návrat Slovákov je napokon dobrým signálom a mohol by pomôcť utíšiť hlad po pracovnej sile doma. Naši zamestnávatelia ju už začínajú hľadať v zahraničí.

„Máme množstvo voľných pracovných ponúk, ktoré nevieme obsadiť, lebo nám chýbajú práve ľudia s požadovanými kvalifikovanými schopnosťami, a práve tá návratová migrácia ich môže priniesť,“ dodáva Kahanec.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce