14. 09. 2017 17:10 | PRIEVIDZA/TV Markíza

Mladiství sa nevrátili do reedukačného centra. Náklady s ich hľadaním platíme všetci

Štyroch už našli a sú na ceste do zariadenia. Po zvyšných štyroch polícia naďalej pátra.

Mladiství sa nevrátili do reedukačného centra
Mladiství sa nevrátili do reedukačného centra Foto: TV Markíza

Pátrajú po mladistvých. Niektorí chovanci reedukačného centra sa po prázdninách nevrátili. Takáto situácia sa pravidelne opakuje. Pátranie po nich a opätovný návrat do zariadenia platíme všetci.

Reedukačné centrum v Bystričanoch. Končia tu mladíci s poruchami správania. No aj takí, ktorí sú tu za krádeže či bitky. „Po letných prázdninách sa do zariadenia nevrátilo celkovo osem chovancov vo veku 16 a 17 rokov,“ tvrdí hovorca KR PZ Trenčín Pavol Kudlička.

Polovicu z nich už našli. Sú na ceste do zariadenia. Po zvyšných štyroch polícia naďalej pátra. „Každoročne máme prípady, kedy sa žiaci reedukačných zariadení nevracajú naspäť po dovolenkách, čo je, samozrejme, spoločenský problém,“ hovorí Jozef Stopka, prednosta okresného úradu Trenčín.

Neraz ich musia policajti naháňať. Keď ich chytia, pracovníci zariadenia musia ísť po nich. „Naši zamestnanci musia mnohokrát vycestovať na východné Slovensko a po týchto žiakov ísť na obvodné oddelenia polície. Čo je, samozrejme, nákladné a túto spoločnosť to niečo stojí,“ hovorí ďalej Stopka.

Prečo sa ale na nezodpovedných mladíkov musíme skladať ? Ak by dostali na cestu späť do zariadenia peniaze, zrejme by ich utratili na niečo iné. „Myslím si, že by to mohla zmeniť legislatíva s tým, aby sa zákonní zástupcovia podieľali aspoň na čiastočných úhradách nákladov súvisiacich s presunom detí,“ pokračuje Stopka.

Právnik sa k takejto zmene legislatívy prikláňa, no vymáhať od rodičov peniaze by podľa neho jednoduché nebolo. „Je jasné, že pokiaľ má niekto 20 exekúcií, tak mu určite nebudú prekážať ďalšie tri exekúcie. Asi by to bolo nutné upraviť až v trestnom zákone, kde by muselo ísť až o trestný čin,“ tvrdí právnik Róbert Pietrik.

Keďže sa takéto situácie opakujú, otázkou je, či chovancov, ktorí sa po prázdninách nevrátia vôbec, trestajú. „Majú tresty podľa interných smerníc nášho zariadenia. To znamená napríklad zákaz vychádzok alebo zákaz dovoleniek a podobne,“ hovorí Stopka.

Viac v reportáži Petra Zimana.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce