21. 09. 2017 08:08 | NOVÁ BAŇA/kacs

Tomáš (†17) zahynul počas naháňačky s políciou. Rodina bude chcieť odškodné

A stále sa nedočkali ani ospravedlnenia.

Sedemnásťročný Tomáš, ktorého zastrelili policajti.
Sedemnásťročný Tomáš, ktorého zastrelili policajti. Foto: Archív/FB

Šialená nočná jazda kamarátov (18.6.) sa skončila tragédiou. Auto so štyrmi tínedžermi najprv policajti naháňali, potom strieľali. Jedna guľka zasiahla hrudník 17-ročného Tomáša, ktorý sedel na zadnom sedadle. Rodina mŕtveho mladíka zatiaľ výsledky vyšetrovania nepozná a nedočkali sa ospravedlnenia od strieľajúceho policajta ani od blízkych vodiča Michala (19). Jeho rodina za nimi prišla raz, keď vybavovali pohreb a neboli doma, informuje cas.sk.

Tomášova matka Zuzana si najala právnika, ktorý ju vo veci zastupuje. Verí, že ten, kto nesie vinu za smrť jej syna, bude spravodlivo potrestaný. „Musím sa poradiť s právnikom. Ak bude známy vinník, budeme chcieť odškodné," dodala pre portál. Podľa výsledku pitvy chlapec zomrel na následky strelného poranenia.

V prípade je vedené trestné stíhanie vo veci pre trestný čin usmrtenia, zatiaľ nebola obvinená žiadna konkrétna osoba. Pokračujú procesné úkony v zmysle Trestného poriadku," povedala pred časom k prípadu hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Michala, ktorý auto šoféroval, obvinili policajti z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia a nachádza sa vo väzbe.

Vodič Michal (19) z unikajúceho vozidla, v ktorom zomrel Tomáš (†17).
Vodič Michal (19) z unikajúceho vozidla, v ktorom zomrel Tomáš (†17). Foto: TV Markíza
 

Z celého incidentu neexistuje kamerový záznam

Policajt, ktorý strieľal na unikajúce auto počas naháňačky v noci zo soboty na nedeľu (18.6.), postupoval podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara podľa zákona. Skúmať sa však bude, či dbal na potrebnú opatrnosť, alebo nemohol riešiť danú situáciu iným spôsobom.

Dôvodom, prečo sa policajti rozhodli použiť zbraň, mala byť agresívna a nebezpečná jazda vodiča, ktorý sa snažil policajtom ujsť. "Počas prenasledovania došlo niekoľkokrát k tomu, že boli ohrozené protiidúce vozidlá. Myslím si, že aj to bol dôvod, prečo sa rozhodol policajt vozidlo zastaviť použitím zbrane," vysvetlil policajný prezident.

Dopravní policajti vykonávali v noci zo soboty na nedeľu kontrolnú činnosť v úseku Nová Baňa-Orovnica-Tekovská Breznica. V nedeľu o 0.45 h pri výjazde z čerpacej stanice v Novej Bani spozorovali auto, ktoré išlo z centra mesta smerom na Orovnicu.

 

Vodiča poznali

Policajti podľa Gašpara už z minulosti vedeli, že toto auto porušuje často dopravné predpisy a zvykne ho riadiť 19-ročný mladík bez vodičského oprávnenia, o ktoré sa pokúšal už trikrát. Pri jednej cestnej kontrole sa dokonca tento mladík pokúsil zraziť policajta, začo bol odsúdený za útok na verejného činiteľa.

Policajti sa preto rozhodli auto zastaviť a zapli svetelno-výstražné znamenie. Vodič však nezastavil a polícii začal unikať, pričom ohrozil v protismere idúce vozidlo. "Prenasledovanie pokračovalo v smere na Orovnicu. Za obcou sa rozhodol veliteľ hliadky použiť zbraň. Vystrelil dokopy tri varovné výstrely v intervale zhruba 30 sekúnd. Po druhom výstrele informoval operačné stredisko o použití zbrane a o tom, že prenasledujú vozidlo, ktoré nechce zastaviť," priblížil Gašpar.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce