25. 09. 2017 17:22 | BRATISLAVA/TV Markíza

Hľadajú sa športové talenty. Na týchto 24 školách spustili testovanie prvákov

Od budúceho roka budú všade.

Prváci v telocvični.
Prváci v telocvični. Foto: TV Markíza

Štátu sa zapáčilo testovanie žiakov v základných školách. Po piatakoch ide skúšať aj prvákov, tentoraz z telesnej výchovy. Ministerstvo školstva chce takto hľadať športové talenty. Prvýkrát si otestuje iba vzorku detí, na budúci rok však budú musieť skákať do diaľky či robiť brušáky všetci prváčikovia.

Sú pár týždňov v škole a už ich otestujú. Kto z prváčikov má talent na atletiku? Je medzi nimi nový Peter Sagan alebo Michal Martikán?

"Cieľom tohto testovania je overiť predpoklady detí a prípadne poradiť rodičom, na aké športy ich môžu dať," vysvetlil zámer hovorca rezortu školstva Matúš Stračiak.

Športové schopnosti preveria na vzorke dvetisíc žiakov. V každom kraji vybrali tri školy. Pilotné testy budú stáť 50-tisíc eur.

Prvákov otestujú z celkovo deviatich disciplín a jednou z nich je aj člnkový beh. Prváčikov čaká napríklad skok do diaľky, klasické brušáky alebo kotúľanie lôpt.

Podľa Branislava Antalu z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského sú to náročné disciplíny, celé to môže trvať aj štyri hodiny.

Otázne je, či to deti bude baviť a či vydajú zo seba maximum. Dôležité sú aj rovnaké podmienky na testovanie. "Aby sme nerobili krásne grafy z nepresných čísiel," tvrdí.

Dáta dostanú univerzity aj ministerstvo školstva. Mali by vymyslieť ako so športom ďalej. Učitelia telocviku sa už dlhšie sťažujú, že deti nechcú cvičiť. Aj výskumy potvrdzujú, že sú menej obratné a vytrvalé ako ich rovesníci v minulosti.

Vek od 6 - 10 rokov je pritom vraj kľúčový. "Ak sa toto obdobie zanedbá v školskom prostredí alebo aj zo strany rodičov, klubov, tak si myslím, že potom veľmi ťažko to naprávať," konštatoval Antala.

Športové testy sa však netýkajú len prvákov. Disciplíny si prvýkrát vyskúšajú aj žiaci v treťom ročníku. O rok by mali byť testy už celoplošné, pre všetkých prvákov a tretiakov.

 

Zoznam  škôl, na ktorých budú testy prvákov z telesnej výchovyVIAC Z Domáce