26. 09. 2017 11:25 , článok bol aktualizovaný 26. 09. 2017 15:16 | BRATISLAVA/zž

Lekár vyzýva pacientov na odchod z Dôvery: Tá tvrdí, že nechce robiť z pacientov obete

Peter Lipták posiela svojim pacientom maily.

Peter Lipták.
Peter Lipták. Foto: TASR

Termín, dokedy sa ľudia môžu prehlásiť do inej zdravotnej poisťovne, je do konca septembra.

Zväz, ktorý združuje asi dve tisícky lekárov, ktorí nemajú podpísanú zmluvu so súkromnou Dôverou, vyzýva k prepoisteniu. Členom správnej rady zväzu je aj Peter Lipták. Svojich pacientov vyzýva na zmenu mailami.

„Svojim pacientom odporúčam odísť zo zdravotnej poisťovne Dôvera, kým sa nestane niečo zlé," píše Lipták v pošte.

V komunikácii s pacientmi priložil aj dôvody, prečo ich na zmenu vyzýva. Má ísť o dodatky poisťovne, ktoré lekári nepodpísali.

Zvýšenie platieb požadujú od všetkých troch poisťovní, s Dôverou sa zatiaľ nedohodli. Píše portál hnonline.sk.

So štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zväz uzavrel rokovania v piatok. Dohodli sa na navýšení platieb v budúcom roku.

Od Dôvery chce v súčasnosti Zväz desaťpercentné zvýšenie platieb, čo by pre poisťovňu znamenalo 30 miliónov navyše. Lekárom zatiaľ ponúkli dofinancovanie na úrovni 11 percent, z toho polovicu tento a druhú polovicu budúci rok.

Poisťovňa má však ďalšie požiadavky. Chce kratšie čakacie lehoty pre pacientov či objednanie na konkrétny čas.

 

Poisťovňa reaguje na lekárove maily

Na Liptákov email poisťovňa reagovala v utorok (26. 9.) na tlačovej konferencii.

"Postup vedenia Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) potvrdil, že mu nejde o dosiahnutie dohody s Dôverou a zabezpečenie kontinuálneho poskytovania zdravotnej starostlivosti pre svojich pacientov a poistencov Dôvery," uvádza Matej Štepianský z poisťovne Dôvera.

Vraví, že ZAP odmieta najvýhodnejšiu cenovú ponuku od Dôvery, ktorá počíta so zvýšením platieb spolu o 11 % a naopak, prijal ponuku navýšenia zdrojov o 8 % od štátnej zdravotnej poisťovne.

V najbližšom čase však ešte budú ďalšie rokovania. Súkromná poisťovňa zverejnila, aký bude postup, ak k vzájomnej dohode nedôjde:

1. Poistenci si môžu denne v zozname na webe overiť, či má Dôvera zmluvu s konkrétnymi lekármi.

2. Poisťovňa bude hradiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti (do výšky 100% ako u zmluvných poskytovateľov), ktorú poskytnú našim poistencom "nezmluvní" lekári.

3. Ak dôjde k tomu, že lekár vyberie od pacienta peniaze za poskytnutie zdravotnej starostlivosti, Dôvera to refunduje v plnej výške (do výšky 100% úhrady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť).

V prípade akútnej zdravotnej starostlivosti je však lekár povinný ošetriť pacienta bez priamej úhrady a Dôvera toto ošetrenie uhradí.


VIAC Z Domáce