01. 10. 2017 19:19 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Zoznam 25 stredných škôl, ktoré dokážu naučiť viac ako sa od nich očakáva

Sú medzi nimi gymnáziá, ale aj stredné odborné školy z celého Slovenska.

Stredná škola. (ilustračné foto)
Stredná škola. (ilustračné foto) Foto: TV Markíza

Nie je škola, ako škola. Štát zverejnil 25 stredných škôl, ktoré dokážu naučiť svojich žiakov viac ako sa od nich očakáva. Ich maturanti majú výborné výsledky už niekoľko rokov po sebe. Na druhej strane je stovka škôl, ktorým sa nepodarilo motivovať študentov, aby sa učili. Ktoré sú tie slabšie však zostáva tajomstvom, štát ich zatiaľ ukazovať nechce.

Experti porovnali výsledky zo slovenčiny, prepočítali špeciálnym vzorcom a vyšla tzv. pridaná hodnota školy.

Jedna vec je, ako šikovní žiaci prišli na strednú školu. Druhá, s akými vedomosťami po maturite odchádzajú. Školy z tohto zoznamu niekoľko rokov odovzdávajú žiakom viac, ako sú ich schopnosti a potenciál:


Sú medzi nimi gymnáziá, ale aj stredné odborné školy z celého Slovenska.

Za minulý rok takto porovnali 539 stredných škôl. Nad očakávaním skončilo 92 škôl, teda robia viac, ako by mohli. Naopak stovka škôl nevyužila schopnosti žiakov a naučili ich menej ako študenti mohli zvládnuť. Štát zatiaľ tento negatívny zoznam nezverejňuje. Každý jeden riaditeľ ale dostal výsledky práce jeho školy.

Takéto meranie sa zatiaľ dá robiť iba zo slovenčiny. Deviataci síce píšu aj test z matematiky, no keďže u nás nie je povinná maturita z tohto predmetu, nie je výsledky s čím porovnať. Pridanú hodnotu by o pár rokov mali počítať pre základné školy. Porovnajú vedomosti piatakov s tým, čo neskôr budú vedieť v deviatom ročníku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce