02. 10. 2017 19:00 | MAKOV/TV Markíza

Bezpečnejšie cesty pri Makove: Pomôcť má protišmykový nástrek

Mal by sa tak znížiť počet nehôd.

Pôvodnú cestu musia ale najskôr vyfrézovať.
Pôvodnú cestu musia ale najskôr vyfrézovať. Foto: TVNOVINY.sk

Bola príliš hladká, a tak ju museli zdrsniť. Cestu do Českej republiky cez prihraničnú obec Makov striekajú špeciálnym protišmykový nástrekom. Bolo tam veľa nehôd a toto by malo pomôcť.

Pri jednej z nehôd sme boli pred pár dňami v noci. Plne naložený poľský kamión zišiel z cesty a skončil v priekope. Našťastie ho zastavili veľké stromy, o jeden sa mu zalomila kabína.

"Ten povrch, na ktorý upozorňujeme už rok je veľmi hladký a keď zaprší, tak je to naozaj ako na kĺzačke," hovoril starosta Makova už pred rokom.

Kamión vytiahli z hlbokej priekopy až po siedmich hodinách pomocou dvoch vyslobodzovacích špeciálov a žeriavu. Medzinárodná cesta bolo dlhé hodiny odstavená.

"Ten povrch je už možno 30 rokov starý, čiže to je vyjazdený asfalt hladký," vraví obyvateľ Makova.

Správa ciest sa preto rozhodla cestu na dvoch asi 300 metrových úsekoch upraviť špeciálnym asfaltom.

Cestu zdrsnia aj v kritickom "esíčku", kde len pred par dňami skončil poľský kamión v priekope.

Pôvodnú cestu musia ale najskôr vyfrézovať.

Jej povrch bude oveľa drsnejší, a tým má zabezpečiť lepšiu priľnavosť pneumatík na vozovke. Jednoducho povedané, autám by sa malo menej šmýkať.

"Ide o špeciálnu úpravu "za studena", teda úpravu, kde sú väčšie zrná kameniva, aj ostrejší kameň a zachováva si to aj v zime tú drsnosť," vysvetľuje riaditeľ Správy ciest v Žiline.

Ak bude pekné počasie cestá bude hotová do konca týždňa. Premávku budú riadiť regulovčíci. Starosta aj obyvatelia sa tešia, že cesta bude bezpečnejšia, no v kritickom úseku chcú viac.

"Prednedávnom znížili na tom kritickom úseku na 70-tku, ale my budeme žiadať 50-tku," dodáva starosta Makova.

 


VIAC Z Domáce