02. 10. 2017 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mladíka, ktorého sme odsúdili za vedomé šírenie HIV, nám Švajčiari nevydajú

Zatykače na neho stále platia.

Richard Rapčo.
Richard Rapčo. Foto: TVNOVINY.sk

Nekonečný príbeh! V prípade mladíka, ktorého odsúdili za šírenie HIV, nastal znova zvrat.
Richard mal sedieť za mrežami už dva roky, no trestu sa úspešne vyhýba. Utiekol do Švajčiarska, a hoci ho tam chytili už druhýkrát, znova sa dostal na slobodu.

Richard Rapčo má stráviť podľa právoplatného rozsudku sedem rokov za mrežami. Senát ho tam poslal za to, že ohrozoval tínedžerku vírusom ľudskej imunodeficiencie - teda vedome šíril HIV. U nej sa ale ochorenie nepotvrdilo. Podľa vlastných slov sa roky živil prostitúciou. Sex mal s viacerými ženami aj mužmi.

Hoci je odsúdený, do väzenia nenastúpil. Utiekol do Švajčiarska, odkiaľ sa aktívne zapájal do diskusií na sociálnej sieti o jeho prípade. Naposledy tvrdil, že má priateľku a sex majú aj bez ochrany. Na Slovensko sa vrátiť nemieni.

Vo Švajčiarsku ho dvakrát zadržali na základe zatykačov, ktoré vydal slovenský sudca. Do väzby Richarda posadili naposledy v apríli tohto roku. Po piatich mesiacoch ale prichádza zo Švajčiarska správa, že nám ho nevydajú.

Federálny trestný súd pritom mesiace skúmal, za čo ho odsúdili. Rozsudok sme im posielali aj v nemčine. Dôvody prepustenia z väzby a nevydanie muža na Slovensko sú podľa nich jednoznačné.

Švajčiarsko nepovažuje ohrozovanie vírusom ľudskej imunodeficiencie za trestný čin - podľa ich práva.

No Richard to vidí inak. Tvrdí, že sa lieči a teda infekčný nie je, a preto ho Švajčiari nevydali.

"Vždy je človek infekčný, aj keď berie lieky," vysvetľuje Danica Staneková z Národného referenčného centra pre prevenciu HIV a AIDS.

Oba zatykače, európsky aj medzinárodný, na odsúdeného Richarda Rapča stále platia. No zdá sa, že na Slovensko ho dostaneme až vtedy, keď ho chytia v krajine, kde je šírenie HIV trestným činom.

 


VIAC Z Domáce