03. 10. 2017 19:20 | PIEŠŤANY/TV Markíza

Nebezpečný omyl v detskom časopise: Nové vydanie nahnevalo rodičov

Vo vzdelávacom okienku chceli vysvetliť deťom, ako rozpoznať jedlé a nejedlé huby.

Vydanie nahnevalo nemálo rodičov.
Vydanie nahnevalo nemálo rodičov. Foto: TVNOVINY.sk

Nebezpečný omyl v detskom časopise. Najnovšie vydanie mesačníka Včielka nahnevalo nemálo rodičov. O smrteľne jedovatom hríbe tam píšu ako o veľmi chutnej vyprážanej hube. Odborníci tvrdia, pre deti to môže mať následky.

Pri bedli vysokej síce popis sedí, no do kresby dali muchotrávku zelenú, ktorá spôsobuje takmer 99 percent všetkých smrteľných otráv hubami.

Mamička trojročnej dcéry Daniely je článkom nemilo prekvapená. "Je to zavádzajúce, hlavne klamlivé, deti sa z toho nenaučia bohviečo," hovorí.

Aj kuriatko, z ktorého je chutný prívarok, praženica, či polievka vymenili za iný hríb. S Včielkou sme zašli za Lenkou Šajtlavovovou, klinickou psychologičkou. Chceli sme vedieť aký vplyv môže mať takýto článok na deti.

"Chcel ten časopis edukovať tie deti, ale teda dopustili sa celkom závažnej chyby a nevyšlo to. Dieťa si vie veľmi dobre zapamätať vizuálne podnety. Pokiaľ mu dáme nepravdivú informáciu, môže to mať pre samotné dieťa fatálne dôsledky," hovorí klinická psychologička Lenka Šajtlavová.

Šéfredaktorka časopisu Včielka Lea Sobotová uverejnila písomné stanovisko. "Všetkým dotknutým sa redakcia hlboko ospravedlňuje za chybu, ktorá sa vyskytla v októbrovom vydaní časopisu Včielka zámenou vizuálu v rubrike Včielkina encyklopédia. V novembrovej včielke uverejníme opravu," napísala.

Úmysel Včielky, ktorá je medzi deťmi, rodičmi a učiteľmi dlhé roky veľmi obľúbená bol naučiť škôlkarov spoznávať hríby. Všetci veria, že takýto nebezpečný omyl sa už nestane.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce