03. 10. 2017 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Smeje sa slovenským zákonom: Na tom, či mladík šíri HIV, sa nevedia zhodnúť ani odborníci

Všetky pokusy dostať ho zo Švajčiarska zatiaľ zlyhali

Sedemročný trest dostal Richard na Slovensku za to, že vedome šíril HIV.
Sedemročný trest dostal Richard na Slovensku za to, že vedome šíril HIV. Foto: TVNOVINY.sk

Mladík, ktorého na Slovensku odsúdili za vedomé šírenie HIV, sa smeje našim zákonom spoza hraníc. Všetky pokusy dostať ho zo Švajčiarska zatiaľ zlyhali. Tvrdí, že je neinfekčný - teda nemôže byť pre okolie nebezpečný. A zdá sa, že v cudzine naozaj skúmali aj jeho zdravotný stav a možnosť prenosu tohto nevyliečiteľného vírusu.

Sedemročný trest dostal Richard na Slovensku za to, že vedome šíril HIV. Vydali na neho zatykače. Švajčiari ho 2x zadržali, dvakrát pustili na slobodu. Kompetentní vo Švajčiarsku zistili, že u nich takéto správanie nie je trestným činom.

Odborníčka na trestné právo pripúšťa, že v krajine mohli skúmať aj jeho zdravotný stav, či naozaj niekoho sexuálnym stykom ohrozil či ohrozuje. U jeho vtedajšej mladistvej partnerky sa vírus nepotvrdil.

"Či tá osoba uviedla niekoho do nebezpečenstva a keď tam lekári konštatovali, že nie je infekčný, je vysoko pravdepodobné, že na základe toho ho vydať Švajčiari nechcú," vysvetľuje odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Švajčiarska federálna komisia pre HIV/AIDS sa zhodla na tom, že človek žijúci s HIV, ktorý užíva liečbu a má nezistiteľnú hodnotu vírusovej záťaže - nie je sexuálne infekčný. Naša odborníčka z národného referenčného centra má ale iný názor.

"Vždy je človek infekčný, aj keď berie lieky," hovorí Danica Staneková z Národného referenčného centra pre prevenciu HIV a AIDS.

Podľa virológa Fedora Čiampora liečba znižuje množstvo rozmnožujúceho sa vírusu v bunkách až tak, že sa človek zdá byť vyliečený - napríklad aj testy môžu ukázať, že neprodukuje vírus, ale vždy tam zostáva.

Navyše dodáva, že organizmus je nevyspytateľný. A tak, ako napríklad pri antibiotikách, môžu lieky po čase prestať zaberať.

Ani odborníci však zdá sa, nemajú na túto problematiku rovnaký názor. Aj u nás sa našli lekári, ktorí sa prikláňajú k švajčiarskym zisteniam.

„Za predpokladu, že pacient dôsledne užíva lieky na HIV infekciu, pravidelne navštevuje HIV centrum. A takisto pacient nemá iné pohlavne prenosné ochorenia. Takýto pacient sa dnes považuje za neinfekčného," reaguje MUDr. Ivan Vojtech, primár Kliniky infektológie a geografickej medicíny UNB.

"To musí byť absolútne disciplinovaný pacient, ktorý pravidelne berie lieky. Riziko prenosu pri dobre liečených pacientoch je veľmi, veľmi nízke," dodáva prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.

 


VIAC Z Domáce