05. 10. 2017 19:05 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Unikátne operácie v Roosveltovej nemocnici: Pacienti s rakovinou majú novú nádej

Operatér nie je pri pacientovi, ale dva metre od neho. Riadi robotický systém. Takýto spôsob operovania má jednu obrovskú výhodu.

Robotická operácia.
Robotická operácia. Foto: TV Markíza

Rakovina na močovom mechúri alebo v pečeni. Diagnózy, ktoré neveštia nič dobré. Tieto náročné liečby však lekári z banskobystrickej Roosveltovej nemocnice uľahčili dvomi unikátnymi operáciami. Doposiaľ ich na Slovensku ešte nikto nevykonal.

Na operačnom stole leží muž s nádorom na močovom mechúri. Lekárov čaká najzložitejší zákrok, aký sa v urológii robí. Najprv mechúr odstránia a nevšedným spôsobom vytvoria nový.

„V tomto prípade na to použijeme časť tenkého čreva, na ktorú sa napoja močovody, samotný mechúr je napojený na močovú rúru a pacient je schopný vyprázdňovať nový mechúr prirodzene. Celý zákrok vykonávali roboticky, čo má ďalšiu veľkú výhodu," vysvetlil doktor Jozef Babeľa z Urologickej kliniky Rooseveltovej nemocnice.

Operatér nie je pri pacientovi, ale dva metre od neho. Riadi robotický systém. Takýto spôsob operovania má jednu obrovskú výhodu.

„Nie je potrebné urobiť pomerne veľkú operačnú ranu a tento výkon je pre pacienta šetrnejší a umožňuje aj lepšiu, skoršiu rekonvalescenciu," opísal Babeľa.

Pacient pochádza zo západného Slovenska. Operáciu a jej výsledok si nevie vynachváliť.

„Keby ma operovali a odstraňovali by mi mechúr, tak by som mal doživotne vývod, takto mám len nejaké bodočky tri. A funkcie fungujú normálne. Som spokojný nanajvýš," teší sa pacient Ľubomír.

Druhý unikátny zákrok sa týka pomerne novej metódy liečenia zhubných nádorov pečene - rádioembolizácie. Pred operačnou sálou sú ochranné vesty. Manipuluje sa tam s rádioaktívnym prvkom Yttrium-90.

„Rádioaktívna látka je dovezená na naše oddelenie špeciálnym vozidlom. Je uzavretá v špeciálnom kontajneri," vysvetlil primár oddelenia rádiológie Stanislav Okapec.

V tomto prípade však rádioaktivita lieči. Mikroskopické častice zanesú pomocou krvi priamo do najmenších ciev nádorového tkaniva uprostred pečene.

Rozbitá dlažba a poobtŕhané vonkajšie fasády na budovách. Tak vyzerá Roosveltova nemocnica zvonka. Rovnako vo vnútri máte dojem ako keby sa v nej zastavil čas. Medicínske skvosty nemocnice sú však inde. Ukryté pred očami pacientov na operačných sálach.

Viac v reportáži Ľuba Fronka:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce