<-- -->
12. 10. 2017 06:00 | KYSUCE/Reflex

Dlhé roky pracovala v jednej firme. Tvrdí, že zdravie jej zničila práca

Chorobu z povolania jej však neuznali.

Eva Voštenáková s redaktorkou magazínu Reflex Denisou Czibulkou.
Eva Voštenáková s redaktorkou magazínu Reflex Denisou Czibulkou. Foto: Reflex

Roky pracovala v jednej firme a dnes má zničené zdravie. Pani Eva Voštenáková je presvedčená, že práve robota, ktorú roky vykonávala, sa podpísala pod jej vážne zdravotné problémy. Dnes si pre ne nedokáže nájsť ani prácu, ktorá by uživila ju a jej dcéru. Firma jej obvinenie odmieta.

Pani Voštenáková pracovala dlhé roky vo firme na Kysuciach ako pracovníčka kontroly pri výrobe ložísk. Zdravie sa jej rokmi podlomilo a je presvedčená o tom, že za to môže práve táto práca.

„Keď robili v práci úsporné opatrenia, preložili ma na inú linku, kde sa robia ťažšie kusy. Vtedy sa začali zdravotné problémy - výrastky na pravej päte, začali bolesti krížov, ruky a potom som už mala také problémy, že som sa nevládala ani otočiť na posteli. Bola som z toho veľmi unavená a nemohla som fungovať bez liekov proti bolesti," spomína si na začiatok trápenia pani Eva.

Inšpektori práce: Firma nepochybila

Stalo sa, že jej prišlo zle aj počas práce. Z roboty ju vrátnici odviezli na pohotovosť a odtiaľ ju asi o 01.30 h odviezla sanitka z nočnej zmeny. Vtedy ju seklo v krku. Jej prípad nehlásili ako pracovný úraz. „Maródovala som 43 dní a ani so mnou nespísali zápisnicu. Povedali, že to nebol pracovný úraz," hovorí.

Pani Voštenáková podávala opakovane sťažnosti pre nedodržiavanie bezpečnosti pri práci a preťažovanie pracovníkov. Viackrát prišli do firmy kontroly z inšpektorátu práce. Inšpektorát práce však vyhodnotil sťažnosti pani Voštenákovej ako neopodstatnené.

„Zdravotný stav pani Voštenákovej bol pravidelne kontrolovaný zamestnávateľom. Zamestnankyňa pravidelne počas trvania pracovného pomeru absolvovala periodické lekárske prehliadky vo vzťahu k vykonávanej práci. Zamestnávateľ taktiež zabezpečoval vo vzťahu k zamestnankyni pravidelné školenia BOZP. Taktiež pravidelne monitoroval pracovisko na intenzitu rizikových faktorov," napísala nám v stanovisku HR Manažér Schaeffler Kysuce, spol s.r.o. Gabriela Kadlečíková.

Stretli sme sa aj s inými, dnes už bývalými zamestnancami firmy. Ich názory boli rovnaké. Jedna z bývalých zamestnankýň si myslí, že pani Eva nie je sama, kto má zdravotné problémy.

„Tam ich bolo viac. Nadriadení sa tvárili, že sa ich to netýka, resp. že to nie je ich starosť. Oni vás začnú skúšať a keď vidia, že tú robotu, čo urobia dvaja, urobí jeden, tak znova uberú," konštatovala.

Druhá bývalá zamestnankyňa robila v sklade a povedala nám, že zo zdravotných dôvodov tiež musela odísť, pretože to už nemohla vydržať.

„Zamestnávateľ v súčasnosti neeviduje aktuálne sťažnosti zamestnancov v súvislosti s prípadným preťažovaním," napísala Kadlečíková.

Pani Voštenáková je presvedčená, že za jej zlý zdravotný stav môže práca. Chorobu z povolania jej však neuznali. Má poškodenú chrbticu, ale pokiaľ nemá poškodené karpálne tunely, tak jej to neuznali.

Po viac než ročnej práceneschopnosti dnes už chorá žena vo firme nepracuje. „Pani Voštenáková po vyše ročnom období PN absolvovala mimoriadnu lekársku prehliadku s výsledkom, že je dlhodobo nespôsobilá na výkon posudzovanej práce. Zamestnávateľ s pani Voštenákovou ukončil pracovný pomer vzájomnou dohodou, a to s poukazom na dôvod, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu," zdôraznila v stanovisku zástupkyňa firmy.

Eva Voštenáková.
Eva Voštenáková. Foto: Reflex
 

Vo februári bola naša respondentka požiadať o pomoc v hmotnej núdzi. Vypočítali jej výšku 16 eur s tým, že to bude musieť odrobiť a vrátiť. Nezobrala ju, pretože táto suma jej nestačí ani na týždeň na injekcie.

„A takto prežívam. Mala som úver na prerábku bytu, lenže potom som ochorela a z toho to financujem. Musela som si dať inzerát na byt, že ho predávam a budeme sa musieť asi odsťahovať," posťažovala sa.

Zaujímavé je, že na jednej strane firma nepopiera, že pracovný pomer s ňou rozviazali preto, lebo pre chorobu stratila spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Na strane druhej však odmietajú chorobu z povolania. „Kategoricky vylučujeme akýkoľvek súvis, resp. dopad pracovných podmienok v našej spoločnosti na zdravotný stav pani Voštenákovej," vyhlásila Kadlečíková.

Firma ďalej tvrdí, že pracovisko pani Voštenákovej nebolo miestom, na ktorom by bolo zistené a namerané prekročenie limitov faktorov fyzickej záťaže pri práci. „Dúfala som, že aspoň na pracovnom lekárstve pochodím alebo aspoň čiastočný invalidný dôchodok mi priznajú, ale... Je to arogancia. Keď som lekárovi na posudkovej (komisii, pozn. red.) povedala, že keď tam mám napísané od neurochirurga, že mám mať prísny šetriaci režim, či na to neberie ohľad, tak mi povedala, že som zdravá. Teraz si ja pripadám, akoby som zlyhala, aj keď to nie je moja vina," poznamenala s plačom.

„Voči našim zamestnancom, ako aj voči našej bývalej zamestnankyni pani Voštenákovej, sme si riadne splnili a ďalej si riadne plníme všetky povinnosti týkajúce sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci," dodala v reakcii pre magazín Reflex zástupkyňa firmy.

Bývalá zamestnankyňa je teraz vo veľmi ťažkej životnej situácii s vážne poškodeným zdravím. Nemá ani invalidný dôchodok a nemôže ísť ani do práce. Navyše s pôžičkou na krku, ktorú teraz nedokáže splácať. Žije sama s dcérou, ktorá nedávno zmaturovala. Pracuje, aby mohla uživiť seba i mamu.

"Mám adoptovanú dcérku a predstavovala som si pre ňu lepší život. A teraz budeme musieť, ak nechceme odstať bez domova, odísť k rodičom. Prídeme aj o tento byt, lebo nemám na splátky," povzdychla si.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce