16. 10. 2017 19:11 | BRANISKO/TV Markíza

Vodičov pred tunelom Branisko čaká nemilé prekvapenie

Merače ukazujú aktuálnu rýchlosť každému autu, ktoré ide rýchlejšie než predpísanou osemdesiatkou.

Merač rýchlosti pred tunelom Braniskom.
Merač rýchlosti pred tunelom Braniskom. Foto: TV Markíza

Pred tunelmi pribudnú stacionárne radary. Fotografie s pokutou ale vodičom, ktorí prekročia rýchlosť, posielať nebudú. Budú to len orientačné dedinské merače. Málokto vie, že aj keď sú tunely prešpikované kamerami, polícia v nich rýchlosť merať nevie a ani nemôže.

Po jesennej údržbe čakalo na vodičov pre tunelom Branisko nemilé prekvapenie. Z obidvoch strán na nich číhajú radary.

Merače ukazujú aktuálnu rýchlosť každému autu, ktoré ide rýchlejšie než predpísanou osemdesiatkou. „Podobné ako máte, keď vchádzate do obcí, kde je päťdesiatka a bliká vám že znížte rýchlosť," povedal nám bezpečnostný technik NDS Peter Schmidt.

Fotky teda na políciu merač posielať nebude. Možno aj preto ho mnohí vodiči hneď prvý deň veselo odignorovali. Do tunela sa rútili aj 100 kilometrovou rýchlosťou.

„Merač rýchlosti je osadený najmä z bezpečnostných dôvodov. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd v tuneloch je totiž najmä neprimeraná rýchlosť súbežne s nedodržiavaním predpísanej vzdialenosti medzi vozidlami," konštatovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Merače, prípadne stacionárne radary, v tuneloch nie sú z toho dôvodu, že v tuneli nie je dostatočná viditeľnosť.

Podľa starostu obce Široké Stanislava Bartoša, každý jeden prvok, ktorý je nainštalovaný, zvyšuje bezpečnosť cestnej premávky.

„Nehody v tuneloch sa často končia tragicky, no na kaskadérov sú tu policajti prikrátki. Aj keď sú tam naištalované najmodernejšie technológie, rýchlosť áut merať v tuneli nemôžu," vysvetlila NDS.

Hovorca policajného prezídia Martin Wäldl povedal, že v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, PZ v tuneloch nevykonáva meranie najvyššej dovolenej rýchlosti z bezpečnostných dôvodov, pričom meranie rýchlosti je vykonávané v blízkosti portálových vstupov do tunelových objektov v bezpečnej vzdialenosti.

Obmedzená rýchlosť v tuneli Branisko.
Obmedzená rýchlosť v tuneli Branisko. Foto: TV Markíza
 

„Problém je skôr legislatívny, lebo u nás ešte nie je legislatívne dotiahnuté úsekové meranie rýchlosti," dodal Schmidt.

Dispečer na monitoroch síce dokáže zbadať rýchlo idúce vozidlo v tuneli, no jediné, čo môže urobiť, je zavolať naňho policajtov. Ak sa im ho podarí chytiť, tak ho chytia a ak nie tak nie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce