13. 10. 2017 09:55 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nový dokument o slovenskom pôrodníctve: Lekár priznal, že občas facká rodičky

Film pootvoril 13. komnatu, kompetentní o jeho obsahu však mlčia.

Pôrodník, ktorý sa v dokumente Zuzany Límovej priznal, že rodičke dal facku.
Pôrodník, ktorý sa v dokumente Zuzany Límovej priznal, že rodičke dal facku. Foto: Reprofoto z dokumentu Zuzana Límovej.

Odvrátená strana slovenského pôrodníctva. Mladá filmárka ukazuje, že priviesť dieťa na svet nemusí byť najkrajším dňom v živote ženy. V kontroverznom dokumente zachytila sporné praktiky na pôrodných sálach, aj výpovede, z ktorých vás zamrazí.

Lekár: „Že bola úplne hysterická, jednoducho vôbec nepočúvala, čo som jej hovoril a vôbec netlačila. No tak ale zase odtiaľ potiaľ, lebo zase viete, keď sa vám má to dieťa tam podusiť v pôrodných cestách, tak zase tam už sranda končí. Takže tam som si povedal, že tam bude lepšie brachiálne dorozumievanie sa s tou rodičkou?"
(neznáma): „Čo to je brachiálne?"
Lekár: „Ručne."

Aj takúto lekársku výpoveď ponúka dokument režisérsky Zuzany Límovej, ktorý ukazuje pôrody v Bratislave.

Zdravotná sestra: „Brachiálne si jej to vysvetlil?"
Lekár: „Brachiálne."
Zdravotná sestra: „Čo je to? Fackou?"
Lekár: „Fackou, no. Ale bežne sa to používa. Nejaká ďalšia otázka?"

Upozorňujeme, že niektoré zábery v reportáži Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej nie sú vhodné pre citlivé povahy a maloletého diváka.

 

Režisérka filmu Zuzana Límová asi tri mesiace natáčala pôrody v bratislavskej Univerzitnej nemocnici, na Kramároch, v Ružinove, aj na Antolskej. „My sme v pôrodnici trávili veľmi veľa času, chodili sme tam napríklad aj na celé nočné zmeny," opísala.

Nakrúcali celý proces, pred, počas, aj po pôrode a pootvorili tak 13. komnatu. „Ženy čakali na ultrazvuk po pôrode v rade pred dverami a lekár mal otvorené dvere do ordinácie a všetci, ktorí boli vonku na chodbe sa mohli pozerať dnu, ako on tú ženu vyšetruje," povedala nám.

Podľa ľudskoprávnej aktivistky OZ Ženské kruhy Zuzany Kriškovovej tam skutočne dochádza k závažným porušeniam. „Videli sme tam rutinný nástrih, o ktorom bolo rozhodnuté ešte skôr než tá žena začala tlačiť. Videli sme tam separáciu detí od matiek, Kristellerova expresia, to bolo to tlačenie na brucho," konštatovala.

Teda zákrok, pri ktorom žene pomáhajú dieťa tlakom na brucho vytlačiť. Ženy to ľudovo medzi sebou nazývajú skákaním po bruchu. Táto technika sa kedysi naozaj používala, no Svetová zdravotnícka organizácia ju neodporúča. Rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová nám na kameru potvrdila, že táto metóda je na Slovensku zakázaná.

Záber z dokumentu Zuzana Límovej.
Záber z dokumentu Zuzana Límovej. Foto: Reprofoto z dokumentu Zuzana Límovej.
 

Prečo to teda v našej najväčšej nemocnici robia? Vedenie sa ku konkrétnym otázkam na praktiky zachytené vo filme nevyjadrilo a hovoria, že si ho chcú najprv pozrieť. „Na podnet nového generálneho riaditeľa bude zriadená pracovná skupina, ktorá odborne zhodnotí obsah filmu," reagovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

Film vznikol ako diplomová práca slovenskej režisérky, ktorá študovala v Taliansku. Na svetlo sveta sa však nedostával ľahko. Bývalé vedenie Univerzitnej nemocnice sa ho vraj snažilo niekoľko mesiacov zastaviť. „Myslím si, že im prekážal pohľad do zrkadla. Viem, že niektorí sú veľmi nespokojní. Dúfam, že budeme mať priestor sa spolu o tom porozprávať," naznačila Límová.

Film si chcú pozrieť aj na ministerstve zdravotníctva a až potom sa vyjadria a zaujmú stanovisko. Aj k pasáži, kde sa hovorí o facke. Ako sa ministerstvo a Univerzitná nemocnica napokon k celej situácii postavia budeme podrobne sledovať.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce