16. 10. 2017 06:22 | BRATISLAVA/TASR

Dosky 2017 získala inscenácia Arsilda Opery Slovenského národného divadla

Bratislavským divadlom sezóny je podľa hlasovania bratislavských divákov Divadlo Astorka Korzo '90.

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Marián Chudovský.
Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Marián Chudovský. Foto: TASR

Ocenenie Dosky 2017 za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny 2016/2017 získala inscenácia Arsilda Opery Slovenského národného divadla. Dielo Antonia Vivaldiho pripravilo SND v koprodukcii s divadlami Les Théâtres de la Ville de Luxembourg, Théâtre de Caen, Opéra de Lille, Chateau de Versailles Spectacles a spoločnosťou Collegium 1704. Premiérové uvedenie sa uskutočnilo v rámci festivalu Dni starej hudby.

Počas slávnostného ceremoniálu 22. ročníka, ktorý sa uskutočnil v sále činohry novej budovy SND, bol v sobotu večer (15.10.) za najlepšiu scénickú hudbu odmenený Daniel Fischer za hudbu k inscenácii hry Bernharda Studlara Túžba po nepriateľovi Činohry SND. Dosky za najlepší kostým sezóny získala Zuzana Ježková za kostýmy k inscenácií opery Arsilda Opery SND, cena za najlepšiu scénografiu sezóny patrí Davidovi Radokovi za scénu k inscenácií opery Arsilda.

Najlepší mužský herecký výkon sezóny predviedol Tomáš Mischura v postave Dávida v inscenácií hry Michaely Zakuťanskej Deň, keď zomrel Gott v podaní Prešovského národného divadla. Dosky za najlepší ženský herecký výkon získala Lucia Korená za postavu Anny Frankovej v inscenácii Anna Franková Nového divadla Nitra. Najlepšiu réžiu sezóny vytvoril David Radok v opere Arsilda.

Dosky 2017 za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla získala Činohra SND za inscenáciu Pétera Esterházyho Mercedes Benz. Ocenenie mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla získava inscenácia Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej Denník Anny Frankovej Baletu Štátneho divadla Košice. Arsilda Opery SND získala ocenenie za mimoriadny počin v oblasti operného divadla.

Bratislavským divadlom sezóny je podľa hlasovania bratislavských divákov Divadlo Astorka Korzo '90. Cenou Slovenského centra AICT - Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla bol odmenený divadelný historik, kritik, dramaturg a režisér Vladimír Predmerský.

Mimoriadnu cenu Asociácie súčasného divadla si prevzali Iveta Škripková a Marián Pecko z Bábkového divadla na Rázcestí za koncept festivalu Bábkarská Bystrica Tour 2016. Cieľom podujatia bolo sprostredkovať kvalitné umenie tým, ktorí sa do profesionálnych divadelných ustanovizní nedostanú tak ľahko ako ľudia z väčších miest. Predstavenia festivalu sa hrali v kultúrnych sálach alebo exteriéroch dediniek Banskobystrického kraja.

Víťazov 22. ročníka Divadelných ocenení sezóny Dosky 2017 určilo celkovo 40 kritikov, teoretikov a publicistov. Autormi ankety Dosky sú Silvia Hroncová, René Parák a Zuzana Uličianska. Vyhlasuje ju Asociácia súčasného divadla v spolupráci so Slovenským centrom AICT - Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov. Ceny Dosky sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch, ktorými sú činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec. Dosky sa udeľujú fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne. Udeľovanou cenou je doska s postriebreným štítkom. Autorom návrhu samotnej ceny je Aleš Votava, jej realizátorom Tomáš Lupták.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce