20. 10. 2017 20:15 | POPRAD/TV Markíza

Viete prečo sa babie leto volá babie? Odpoveď je úplne prostá

Odborníci nám to vysvetlili na príklade.

Na snímke pavučina - jeden zo znakov babieho leta.
Na snímke pavučina - jeden zo znakov babieho leta. Foto: TASR

V západných krajinách ho nazývajú indiánskym letom, v Nemecku letom svätého Michala, v Bulharsku je to cigánske leto. U nás ho voláme babie leto. Aj keď sa o tom hovorí málo, práve v jednom z najkrajších období roka niekto dostáva obrovskú chuť sa niekam presťahovať.

Ráno kopce menia farbu a aj cez deň príroda opäť raz ukazuje, že je naozaj schopná dizajnérka. Niekedy príde v polovici septembra, niekedy až v októbri.

Prečo sa ale babie leto volá babie? „K babiemu letu patria pavučinky, a práve tie nám môžu pripomínať strieborné vlasy babičky," vysvetlila Monika Naštická z Podtatranskej knižnice v Poprade.

Práve v týchto dňoch sa menia pavúky na vzduchoplavcov. Tisícky z nich lietajú nad našimi hlavami bez toho, aby sme to tušili. „Pavúky používajú tieto vlákna ako padáky, ktoré ich zanášajú v prípade dobrého vetra niekoľko stoviek kilometrov, niekedy zaletia len niekoľko desiatok metrov. Nevedia ovplyvniť, kde pristanú," zdôraznil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

Podobne lietajú na jar, vtedy sú to najmä mladé pavúky. Väčšina sa ale sťahuje na jeseň. Podľa Majka dôvodom je hlavne potravný presun, ako aj hľadanie nových lokalít, prípade nájdenie vhodnej lokality na prezimovanie.

Počas letu si s prázdnym bruchom starosti pravdepodobne nerobia. Drobné pavúky vydržia hladovať takmer mesiac. A aj to, že putujú práve v tomto období, zrejme nie je náhoda.

„Pavúky v babom lete využívajú takzvaný voľný letový koridor, pretože všetky hmyzožravé vtáky, pre ktoré by sa mohli stať korisťou, sú už v teplých krajinách," dodal Majko.

O hotovej pavúčej premávke mohli hovoriť pred takmer šesťdesiatimi rokmi. Vtedy u nás babie leto trvalo rekordných sedem týždňov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce