24. 10. 2017 19:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Elektronické podpisy sa zrušia. Čo to bude znamenať v praxi?

Bezpečnostná chyba prenikla do médií iba minulý týždeň.

Elektronické podpisy sa zrušia
Elektronické podpisy sa zrušia Foto: TV Markíza

Bezpečnostná chyba pri elektronickom podpisovaní prenikla do médií iba minulý týždeň. Občiansky preukaz s čipom a aktívnym elektronickým podpisom mohli hekeri zneužiť a teoreticky vás vedeli pripraviť aj o byt. Aj preto ministerstvo vnútra ešte v pondelok stoplo viaceré elektronické služby.

Po novom si tak už napríklad nezaložíte firmu online a behanie po úradoch vás čaká aj pri kúpe alebo predaji bytu. Ministerstvo vnútra chce bezpečnostnú dieru opraviť do niekoľkých týždňov.

Opozícia ale tvrdí, že stopka pre elektronické služby nestačí. Štát by mal podľa nej zneplatniť aj certifikáty, cez ktoré sa vytvárajú elektronické podpisy.

Krátko po tlačovke opozície prišlo s posunom aj ministerstvo vnútra. Kaliňákovci priznali, že elektronické podpisy sa budú rušiť.

Čo to bude znamenať v praxi? Elektronicky sa podpisuje asi 30 tisíc ľudí, ktorí si teraz budú musieť počkať na nové, bezpečné certifikáty. Ďalšou možnosťou je osobné behanie po úradoch alebo komerčný certifikát, ktorý ale stojí približne sto eur.

Podľa odborníkov je ale problémom aj to, či už náhodou hekeri elektronické podpisy už dávno nezneužili. 

Viac v reportáži Lukáša Zuzelku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce