26. 10. 2017 14:51 , článok bol aktualizovaný 26. 10. 2017 19:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Minister Drucker sa zastal lekára, ktorý sa priznal k fackaniu rodičky

Výpoveď tak netrvala dlho.

Pôrodník, ktorý sa v dokumente Zuzany Límovej priznal, že rodičke dal facku.
Pôrodník, ktorý sa v dokumente Zuzany Límovej priznal, že rodičke dal facku. Foto: Reprofoto z dokumentu Zuzana Límovej.

To, čo platilo, zrazu neplatí. Doktor, ktorí sa pred kamerou priznal, že dal rodičke facku naďalej pracuje v Univerzitnej nemocnici. Tá pritom ešte minulý týždeň povedala, že mu dáva výpoveď lebo poškodil jej dobré meno. Rétorika sa teraz radikálne zmenila. Doktora sa zastal priamo minister zdravotníctva.

 

Martina Holana neslávne preslávili výroky v dokumente Zuzany Límovej. Pred kamerou hovorí, že keď dal hysterickej rodičke facku. Vraj nespolupracovala a šlo o život dieťaťa.

Vedeniu nemocnice trvalo takmer týždeň, kým sa k filmu aj k týmto tvrdeniam vyjadrilo. Dokument označili za neobjektívny, no doktora, ktorý pacientky riešil „brachiálne" prepustili.

Dôvod jeho prepustenia však nebol ten, že fackoval pacientky, ale preto, lebo poškodil meno nemocnice. Fackovanie mu vraj nikto nedokázal.

Výpoveď ale netrvala dlho. Doktor Holan si ju vraj neprevzal a je naďalej pracovníkom univerzitnej nemocnice. No a zasiahol aj minister zdravotníctva. Práve on sa zastal doktora z filmu. Doktora Holana zavolal, aby si vypočul jeho verziu.

„Z tých informácií, ktoré som nadobudol na gynekologicko-pôrodníckom oddelení na Kramároch a potom aj z debaty pánom primárom som usúdil, že sú tam určite pochybenia, ktoré boli urobené nevhodným a žoviálnym spôsobom do kamery. Ale realita, o ktorej sa písalo, že vyfackal nejakú mamičku, sa nezakladá na pravde," povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Minister si podľa našich informácii vypočul, že doktor pacientku viac-menej capol po stehne v mene záchrany dieťaťa. S doktorom Holanom sme sa rozprávali aj my, no rozhovor zverejniť nedovolil. Nikdy ale nehovoril o capnutí po stehne.

„Je samozrejme vážne, ak zasiahne lekár neprimeraným spôsobom tak, ako to odznelo. Treba si ale aj zhodnotiť , do akej miery to bolo natočenie kontinuálne a autenticky," myslí si Drucker.

Večer sa so stanoviskom prihlásila aj univerzitná nemocnica. Vypočuli vraj lekára aj personál, ktorý s filmármi prišiel do styku a opäť hovoria, že film neukazuje skutočnosť. Nikto z nich sa so správaním, ktoré je prezentované vo filme nestretol.

„Prepustenie alebo neprepustenie jedného lekára sa nedá považovať za systémové riešenie. Namiesto hľadania riešení sa kompetentní venujú hodnoteniu autorského dokumentu. Zdá sa, že sme mylne uverili tomu, že kompetentní prevezmú zodpovednosť za to, čo sa deje v slovenských pôrodniciach," tvrdí autorka dokumentu Zuzana Límová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce