31. 10. 2017 12:35 , článok bol aktualizovaný 31. 10. 2017 19:29 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Doterajšie zaručené elektronické podpisy končia, nahradia ich nové

Ministerstvo by malo do rána všetky deaktivovať.

Elektronický podpis
Elektronický podpis Foto: shuterstock.com/LOFTFLOW

Ministerstvo vnútra je od utorka (31. 10.) schopné vydávať nové bezpečnejšie zaručené elektronické podpisy pre všetkých držiteľov elektronických občianskych preukazov. Na pôde klientskeho centra na Tomášikovej ulici v Bratislave to oznámila štátna tajomníčka ministerstva Denisa Saková.

Rezort začal v utorok rozposielať všetkým držiteľom EOP s nahratým ZEP sms správy, v ktorých informuje, že v pracoviskách klientskych centier a ďalších pracoviskách vydávania dokladov nahráva do EOP nový bezpečnejší ZEP o dĺžke 3 027 bitov.

Na Slovensku bolo doposiaľ vydaných 300 tisíc ZEP, podľa štátnej tajomníčky iba v prípade desatiny z tohto množstva ide o držiteľov, ktorí ZEP aktívne a pravidelne využívajú. Týchto zhruba 30 tisíc držiteľov bude musieť navštíviť pracoviská z dôvodu nahratia nového bezpečnejšieho kľúča.

„Pre všetkých ostatných, ktorí zaručený elektronický podpis nevyužívajú a doposiaľ nevyužili, pripravujeme riešenie, vďaka ktorému im budeme vedieť v najbližších týždňoch na diaľku nahrať nový bezpečnejší kľúč o dĺžke 3072 bitov pre využitie zaručeného elektronického podpisu," uviedla Saková.

Štátna tajomníčka zároveň oznámila, že po rozhodnutí akreditovanej certifikačnej autority ministerstvo začalo s plošnou deaktiváciou doposiaľ nahratých ZEP s dĺžkou 2 048 bitov.

„Proces revokácie (dekativácie, pozn. TASR) začal. Prípravy sa začali v utorok (31. 10.) ráno. Odhadujeme, že vo večerných hodinách by plošná revokácia zaručených elektronických podpisov mala byť hotová," ozrejmila Saková.

Ministerstvo podľa štátnej tajomníčky urobilo opatrenia, aby pracoviská vydávania dokladov zvládli prípadný nápor záujemcov o nahratie nového bezpečnejšieho ZEP. Vyvolávacie systémy v klientskych centrách budú takýchto občanov automaticky prideľovať voľným pracovníkom na oddeleniach vydávania dokladov.

V klientskom centre na Tomášikovej je takýchto priehradiek 19, rezort zároveň otvoril ďalších šesť, ktoré sa budú zameriavať vyslovene na túto agendu. Saková vyzvala držiteľov ZEP v Bratislave, aby využívali aj ďalšie pracoviská vydávania dokladov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce