11. 11. 2017 19:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Dalibor nám otvorene porozprával, aký je život so smrteľným vírusom HIV

Zistili mu ho pri testoch, keď strácal zrak.

Dalibor Dvorský - pacient s HIV.
Dalibor Dvorský - pacient s HIV. Foto: TV Markíza

Doplatil na vlastnú nezodpovednosť. Muž z Nitry nám otvorene porozprával o tom, aký je život so smrteľným vírusom. To, že je HIV pozitívny sa dozvedel pred dvoma rokmi, odvtedy sa lieči.

Počet nakazených na Slovensku stúpa. Na svete žije s týmto ochorením takmer 37 miliónov ľudí. Dalibor Dvorský je jedným z nich. Nebojí sa ukázať tvár. O HIV hovorí preto, aby varoval iných. Na začiatok má odkaz pre všetkých, ktorí sa takýchto ľudí stránia alebo im dokonca ubližujú.

„HIV pozitivita je ochorenie imunitného systému, nie sexuálna deviácia. Sú to ľudia, ktorí sú beztak potrestaní do konca života, netreba ich trestať útokmi či už slovnými alebo fyzickými," opísal ochorenie mladý muž.

HIV vírus mu zistili pri testoch, keď strácal zrak. Odvtedy sa lieči. Pravidelne ho monitorujú a tvrdí, že o svojom zdravotnom stave vie viac ako zdravý človek.

S určitosťou neviem povedať, kto je pôvodca, aby som prstom ukázal. Ale tuším.

Na otázku, či informoval expartnerov, keď sa dozvedel o chorobe odpovedal pozitívne. „Už stačilo, že som sa raz choval nezodpovedne, tak až náhodou sa stalo, že som niekoho infikoval v minulosti, aby sa to nešírilo, napísal som im, Poslal som im správu: "Stala sa takáto vec, prosím ťa, choď sa dať otestovať, a tak spätne mi chodili reakcie a padal mi kameň zo srdca," rozhovoril sa pred našou kamerou.

Nitran roky žil v zahraničí. Tam táto téma podľa neho až tak traumatizujúca pre okolie nie je. Myslí si, že u nás je problém v slabej informovanosti. „Nemyslím si, že Slovensko je konzervatívne, len málo hovoríme na túto tému. Je tu mnoho civilizačných chorôb, ale o takto dôležitej veci, ktorá sa týka našej sexuality, sexu, o tomto nevieme otvorene hovoriť. Nehovoríme o nejakej ochrane, o prevencii," konštatoval Dvorský.

Stačí pritom málo - chrániť sa pri sexe. Len veľmi malé percento nakazených získa vírus transplantáciou či darovanou krvou. „Prevláda homosexuálny prenos okolo 65 percent, heterosexuálny prenos je 20 percent, v 10 percentách je to prenos u narkomanov, 0,1 je prenos pomocou krvných derivátov," konštatovala Mária Vachalíková z banskobystrického centra pre prevenciu.

Na Slovensku ľudí s HIV pribúda

Žije ich u nás približne 900. Len v tomto roku pribudlo 36 nových prípadov. Nakazení sú mladí, ale aj päťdesiatnici.

„Možno ten človek sa nakazil, keď mal 40 alebo aj skôr. Totiž progresia k AIDS alebo k príznakom môže byť veľmi dlhá, čiže on môže s tým žiť aj 15 rokov," vysvetlil lekár Azzaden Shunner.

Vírus HIV zisťujú z krvi. Na testy ale treba ísť tri mesiace po rizikovom styku, aby spoľahlivo preukázali, či ste zdraví alebo nakazení.

„Európsky testovací týždeň 17. - 24. novembra je ideálna doba dať sa otestovať a zistiť svoj status. V Bratislave sa môžete u nás na checkpointe na Babuškovej alebo rovno v ordináciách v národnom referenčnom centre," upozornil Miloš Štefančík z neziskovej organizácie Dom svetla.

„Zodpovedný človek, pokiaľ nemá stáleho partnera, stále praktizuje bezpečný sex. Keby som to aj v minulosti praktizoval, tak možno tu teraz spolu nestojíme," dodal Dalibor.

 


VIAC Z Domáce